ΠΑΟΚ

Χόρεψε “πεντοζάλι” με Ντιέγκο!

Με τον εκπληκτικό Ολλανδό να κάνει... πράγματα και θαύματα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 μέσα στην Κρήτη τον ΟΦΗ

Σε ένα καταμέστο “Γεντί Κουλέ” στην επανεμφάνιση του ΟΦΗ στην Super League ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που “έστησε πάρτι” και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε τελικά 1-3 χάρη και σε μία “μαεστρική” εμφάνιση του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 3΄ο Λέο Ζαμπά πρόλαβε τον Στρέζο που ανέτρεψε τον Βραζιλιάνο αλλά ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος αρνήθηκε να δώσει την εσχάτη των ποινών.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισαν να έχουν την κατοχή αλλά έκαναν αρκετά λάθη οι μέσοι του και ένα απο αυτά τα πλήρωσε ακριβά.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE

Στο 21΄ λοιπόν ο Κάνιας έκανε τραγικό λάθος, έχασε το κοντρόλ, ο Παπαστεριανός έγινε κάτοχος της μπάλας μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με συρτό σουτ σημείωσε το 1-0 για τους Κρητικούς. Παρά το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν την ισοφάριση.

Έτσι στο 37′ μετά από μία εκπληκτική ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 1-1. Η απόλυτη ανατροπή για την ομάδα του Λουτσέσκου ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στου πρώτου ημιχρόνου με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να εκτελεί κόρνερ και τον Μάτος με κεφαλιά να πετυχαίνει το 1-2.

Τελικά πιο νωρίς απ’ ότι αναμενόταν ο Δικέφαλος “καθάρισε” το παιχνίδι αφού οχτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ελ Καντουρί έβγαλε από τα αριστερά, ο Μπίσεσβαρ συνεργάστηκε με τον Ζαμπά, ο τελευταίος με σουτ από αρκετά διαγώνια θέση, πέτυχε με πανέμορφο τρόπο το 1-3.

Ετσι κάπου εκεί το ματς τελείωσε και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν περισσότερο μία τυπική διαδικασία που ολοκληρώθηκε με νικητή τον ΠΑΟΚ που μετράει το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

ΜVP: Δύο ασίστ, ένα γκολ στην επανεμφάνιση του στην ενδεκάδα ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, τι άλλο να κάνει για να είναι ο πολυτιμότερος του ΠΑΟΚ και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης;

UP: Με το γκολ του έδωσε ένα όμορφο χάι λάιτ στον αγώνα και απέδειξε το πόσο ικανός είναι.

DOWN: Ο Πασχαλάκης. Πολύ άσχημο να “απαντάει” σε οποιαδήποτε πρόκληση απο την κερκίδα. Τέτοιες συμπεριφορές δεν αρμόζουν στον αθλητισμό.

ΚΙΤΡΙΝΗ: 34′ Σασί, 45+4 Ποτουρίδης,52′ Παπαστεριανός, 81′ Πλατέλλας – 26′ Ζαμπά, 62′ Μάτος, 86′ Βέρνμπλουμ

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κοροβέσης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Κυριακίδης, Νάστος, Παπαστεριανός, Σάσι (54΄Πλατέλλας), Ντίνας (54΄ Αραβίδης), Νέιρα, Βουό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας (Βέρνμπλουμ), Ελ Καντουρί, Ζαμπά (68΄ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ, Καρέλης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χόρεψε “πεντοζάλι” με Ντιέγκο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.