ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Το τρίτο στη σειρά κύπελλο κόντρα στην ΑΕΚ και νταμπλ!

Ο ΠΑΟΚ, σαν σήμερα, στις 11 Μάϊου του 2019 κατακτούσε για τρίτη σερί χρονιά κόντρα στην ΑΕΚ το κύπελλο. Παράλληλα, ολοκλήρωσε τη σεζόν ως νταμπλούχος, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η πιο ιστορική χρονιά ως τώρα για τον ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου κατέκτησαν για τρίτη σερί χρονιά το τρόπαιο, ενώ σήκωσαν και το πρωτάθλημα αήττητοι. Το γκολ του Άκπομ, σαν σήμερα, στις 11 Μάϊου έκλεισε τη «χρυσή» σεζόν για τους «ασπρόμαυρους».

Ο ΠΑΟΚ του Ρουμάνου τεχνικού, στέφθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά Κυπελλούχος Ελλάδας και  παράλληλα κατέκτησε το νταμπλ νικώντας στον τελικό του ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τσούμπα Άκπομ στο 45΄.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι δύο ομάδες. Η ΑΕΚ με Μάνταλο και Μπακασέτα στα εξτρέμ, είχε φανερή διάθεση να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ μπήκε με την έκπληξη της συμμετοχής του Κάνιας δίπλα στον Σάχοφ και προσπάθησε να παίξει παιχνίδι-κυριαρχίας.

Οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο, ήταν αρκετά νωθροί. Ενώ η ΑΕΚ που μπήκε καλύτερα στο ματς δεν μπόρεσε να «τελειώσει» κάποιες καλές ευκαιρίες της. Και την πλήρωσε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν κενά στο αριστερό άκρο, εκεί όπου έπαιζαν οι Μάνταλος και Χουλτ και σε μία από τις πολλές φορές που προσπάθησαν να “χτυπήσουν” από εκεί, τα κατάφεραν με τον Πέλκα να δημιουργεί και τον Άκπομ να εκτελεί στο 45΄.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα την είχε ο Λιβάια που στο 6′. Πήρε από τα δεξιά έδωσε στον Πόνσε και αυτός με τη μία έπιασε το συρτό σουτ που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Στο 9′ ο Ακπόμ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Πέλκα. Ενώ στο 16΄ο Μπακασέτας βρήκε με γέμισμα έξω από τη μικρή περιοχή τον Πόνσε. Ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ και τη μεγάλη ευκαιρία, να σκοράρει από κοντά απέναντι στον Πασχαλάκη.

Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν την μεγάλη ευκαιρία στο 36′. Όταν μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια ο Ζαμπά μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Άκπομ, ο οποίος έπιασε το συρτό πλασέ, αλλά ο Μπάρκας «έσωσε» την ομάδα του με πολύ καλή απόκρουση.

Τρία λεπτά μετά ο Τσιγκρίνσκι έπιασε τη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπακασέτα, ο Πασχαλάκης έδιωξε την μπάλα με τον επερχόμενο Λιβάια να μην μπορεί να γίνει κάτοχος της μπάλας μέσα από τη μικρή περιοχή της ομάδας του Λουτσέσκου.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ απείλησε με μακρινό σουτ του Κρίστιτσιτς έξω από την περιοχή. Ανάγκασε τον Πασχαλάκη να πέσει στην αριστερή του γωνία και να κάνει μία δύσκολη απόκρουση.

Ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση και με την συμπλήρωση των 45΄ο Πέλκας έκανε φοβερή κούρσα από τα δεξιά. Μπήκε στην περιοχή περνώντας τον Χουλτ, γύρισε την μπάλα στον Άκπομ που με ένα γυριστό σουτ πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ που έχουν επιτευχθεί τα τελευταία χρόνια σε τελικούς Κυπέλλου σημειώνοντας το 1-0.

Το νταμπλ πλησίαζε…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πέλκα στο 49′, να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, αλλά να μην είναι δυνατό. Στο 52′ ο Πόνσε έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Μάνταλος έβγαλε όμορφη κάθετη μπαλιά με τον Πασχαλάκη να νικάει τον Πόνσε σε μοναδικό τετ α τετ.

Ο ΠΑΟΚ… ισοφάρισε στο 53′, τις μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Μπάρκα να αποκρούει το πλασέ του Ζαμπά που βγήκε μόνος του από τα δεξιά.

Στη συνέχεια του αγώνα ρυθμός έπεσε καθώς ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ πίεσε περισσότερο. Αλλά τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει την έχασε ο Τσούμπα Άκπομ. Όταν μετά από αντεπίθεση και κάθετη πάσα του Ολιβέιρα, ο Αγγλος πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση και απέναντι στον Μπάρκα.

Μάλιστα στο 89′ οι “ασπρόμαυροι” έχασαν άλλη μία εκπληκτική ευκαιρία με τον Κάνιας να προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπακασέτα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.

Τελικά το σφύριγμα της λήξης του Γερμανού διαιτητή Φέλιξ Τσβάιερ βρήκε τον ΠΑΟΚ, νταμπλούχο Ελλάδας, να “σφραγίζει μία ονειρική χρονιά με τον καλύτερο τρόπο.

Κύπελλο Γυναικών χάντμπολ: Το Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό – Σήκωσαν την κούπα οι γυναίκες του ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ: Μπήκε ο Κρέσπο, κοντά στην επιστροφή και ο Καγκάβα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Το τρίτο στη σειρά κύπελλο κόντρα στην ΑΕΚ και νταμπλ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.