ΑΓΓΛΙΑ

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Άνετα οι «πολίτες» (vid)

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επέστρεψε στις νίκες με δύο γκολ του Αγκουέρο

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι: Μία σχέση… πελατειακή που επιβεβαιώθηκε ξανά. Μόνο νίκες μετρούν οι «πολίτες» στην Premier League με τον συγκεκριμένο αντίπαλο και αυτή ήταν η ένατη σερί.

Χωρίς να πατήσουν γκάζι, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα πήραν το τρίποντο. Μόλις στο 15′ ο Ντε Μπρόινε τροφοδότησε (προσπαθώντας να κάνει σουτ) τον Αγκουέρο και εκείνος άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έγινε και το 0-2 από τον Στέρλινγκ, ενώ στις καθυστερήσεις ο δανεικός από τη Λίβερπουλ Χάρι Γουίλσον μείωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρνουθ μπήκε δυνατά, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά βρήκε απέναντί της τον Έντερσον. Και στο 64′ ο Αγκουέρο έδωσε τη… χαριστική βολή μετά από ασίστ του Νταβίντ Σίλβα. Λίγο πριν, παρεμπιπτόντως, είχε γίνει πέναλτι στον Ισπανό που δε δόθηκε.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 27η συνεργασία των δύο παικτών που κατέληξε σε γκολ. Περισσότερες στην ιστορία της Premier League είχαν μόνο τα δίδυμα των Τιερί Ανρί – Ρομπέρ Πιρές (29 γκολ) και Ντιντιέ Ντρογκμπά – Φρανκ Λάμπαρντ (36 γκολ).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντειλ, Σμιθ (68′ Άιμπ), Μέφαμ, Στιβ Κουκ, Ακέ, Ντάνιελς (37′ Χάρι Γουίλσον), Λέρμα, Μπίλινγκ, Κινγκ, Φρέιζερ, Κάλουμ Γουίλσον (69′ Σολάνκε).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (90′ Κανσέλο), Οταμέντι, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γιουντογάν (58′ Ρόντρι), Κέβιν Ντε Μπρόινε, Νταβίντ Σίλβα, Μπερνάρντο Σίλβα (79′ Μαχρέζ), Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

Premier League – 3η αγωνιστική

Παρασκευή 23/8

Άστον Βίλα-Έβερτον 2-0 (22′ Γουέσλεϊ, 95′ Ελ Γκάζι)

Σάββατο 24/8

Νόριτς-Τσέλσι 2-3 (6′ Κάντγουελ, 30′ Πούκι – 3′, 68′ Έιμπραχαμ, 17′ Μάουντ)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-3 (17′ Γκρέι – 3′ πεν. Νομπλ, 64′, 73′ Αλέρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Κρίσταλ Πάλας 1-2 (89′ Τζέιμς – 32′ Αγιού, 93′ Φαν Άανχολτ)

Μπράιτον-Σαουθάμπτον 0-2 (55′ Τζενεπό, 91′ Ρέντμοντ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Λέστερ 1-2 (62′ ΜακΜπέρνι – 38′ Βάρντι, 70′ Μπαρνς)

Λίβερπουλ- Άρσεναλ 3-1 (41′ Ματίπ, 49′ πέν και 58′ Σαλάχ – 85′ Τορέιρα)

Κυριακή 25/8

Μπόρνμουθ- Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (45’+3 Χάρι Γουίλσον – 15′ και 64′ Αγκουέρο, 43′ Στέρλινγκ)

Γουλβς- Μπέρνλι (18:30)

Τότεναμ- Νιούκαστλ (18:30)