ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Νιούκαστλ 1-1: Απότομη προσγείωση (vid)

Μπράιτον και Νιούκαστλ μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Μπράιτον πέταξε στα… σκουπίδια την σπουδαία ισοπαλία κόντρα στη Λίβερπουλ, μένοντας στο 1-1 κόντρα στην ουραγό Νιούκαστλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24΄ με πέναλτι του Λεάντρο Τροσάρντ, αλλά οι «ανθρακωρύχοι» ισοφάρισαν στο 66΄ με τον Χέιντεν.

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά η Μπράιτον έπαιξε με δέκα παίκτες και τερματοφύλακα τον κεντρικό αμυντικό Λιούις Ντανκ, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Ρόμπερτ Σάντσεθ.

Με αυτόν τον τρόπο, η Νιούκαστλ… σφράγισε το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας της στην Premier League. Κι αυτό διότι παραμένει δίχως νίκη έπειτα από 11 «στροφές» (0-5-6).

Πρόκειται για το μεγαλύτερο αρνητικό σερί, ενώ κακός οιωνός είναι το γεγονός πως και οι τέσσερις ομάδες που βρέθηκαν στο παρελθόν σε παρόμοια θέση υποβιβάστηκαν.

Δείτε όλες τις βαθμολογίες από τα μεγάλα πρωταθλήματα.