ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 0-1: Εκτέλεσε την… παράδοση (vid)

H πρόσφατη παράδοση ήταν με το μέρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού στα τελευταία 13 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος με την Άρσεναλ, μετρούσε 8 νίκες και 5 ισοπαλίες. Την Κυριακή (1/11), όμως, η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη από τον Σεπτέμβριο του 2006. Η Άρσεναλ απείλησε στο 14′ με τον...

H πρόσφατη παράδοση ήταν με το μέρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού στα τελευταία 13 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος με την Άρσεναλ, μετρούσε 8 νίκες και 5 ισοπαλίες.

Την Κυριακή (1/11), όμως, η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη από τον Σεπτέμβριο του 2006.

Η Άρσεναλ απείλησε στο 14′ με τον Ομπαμεγιάνγκ (οριακά δεν βρήκε την μπάλα) και στο 39′ με το σουτ του Γουίλιαν που βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού προτού καταλήξει άουτ.

Γενικώς η εικόνα του α’ ημιχρόνου δεν ήταν καλή, εν αντιθέσει με το β’ που άρχισε με ευκαιρία της Γιουνάιτεντ (48′ δυνατό σουτ του Γουάν Μπισάκα που κόντραρε) και της Άρσεναλ (52′ πλασέ Ομπαμεγιάν λίγο άουτ).

Στο 68ο λεπτό, η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπεγερίν από τον Πογκμπά και στο 69′ ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ.

Η Γιουνάιτεντ άγγιξε την ισοφάριση στο 85ο λεπτό, όταν από το πόδι του Ελνένι, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Λένο και εν συνεχεία το αριστερό δοκάρι.

Τελικά, δεν άλλαξε τίποτα στο σκορ και η Άρσεναλ έφυγε με μία μεγάλη νίκη από το Μάντσεστερ απέναντι στην παραπαίουσα ομάδα του Σόλσκιερ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (62′ Μάτιτς), Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες (75′ Φαν ντε Μπέεκ), Γκρίνγουντ (75′ Καβάνι), Ράσφορντ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Τίρνι, Μπεγερίν, Παρτέι, Ελνένι, Σακά, Ουίλιαν (86′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ (87′ Μουστάφι), Λακαζέτ (76′ Ενκέτια)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Παρασκευή 30/10

Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (18 Νούρι, 27’ Ποντένσε)

Σάββατο 31/10

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (28′ Γουόκερ)

Μπέρνλι – Τσέλσι 3-0 (26′ Ζίγετς, 63′ Ζουμά, 70′ Βέρνερ)

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 2-1 (42’ πεν. Σαλάχ, 85’ Ζότα – 10’ Φορνάλς)

Κυριακή 1/11

Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 3-4 (62’ Μινγκς, 90+2’ Γουάτκινς, 90+7 Γκρίλις – 20’ Βέστεργκαρντ, 33’, 45’ Γουόρντ Πράους 58’ Ινγκς)

Νιούκαστλ – Έβερτον 2-1 56′ πεν., 84′ Κ. Γουίλσον – 90+1′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 0-1 (69′ πέν. Ομπαμεγιάνγκ)

Τότεναμ – Μπράιτον (21:15)