Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3: Με την… αύρα του Πάμπλο Γκαρσία (vids)

Στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο διπλό της σεζόν κόντρα στον αξιόμαχο Παναιτωλικό με 1-3. Ο Παναιτωλικός αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», όμως ο Νινούα με ένα τρομερό φάουλ έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ στο 89′ και ο Τσόλακ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90+4′ με πέναλτι,...

Στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο διπλό της σεζόν κόντρα στον αξιόμαχο Παναιτωλικό με 1-3.

Ο Παναιτωλικός αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», όμως ο Νινούα με ένα τρομερό φάουλ έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ στο 89′ και ο Τσόλακ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90+4′ με πέναλτι, ανοίγοντας λογαριασμό με τα «ασπρόμαυρα».

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε το δικό του ρυθμό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, πήρε την κατοχή και πίεσε τον Παναιτωλικό, δημιουργώντας ευκαιρίες με το… καλημέρα. Με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και άμεσες επιθέσεις, ο Δικέφαλος έχασε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Βαρέλα να κάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς και τον Κνετ να κάνει μία εντυπωσιακή απόκρουση κρατώντας το μηδέν. Λίγο αργότερα ο Μουργκ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία κάνοντας σουτ από πολύ κοντά και στέλνοντας άουτ τη μπάλα.

Όμως, κάτι τέτοιο δεν συνέβη με τον Κάρολ Σβιντέρσκι, που επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα μετά από καιρό και στο 18’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σβαμπ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα, κρατώντας όμως στα… μέτρα του την αναμέτρηση.

Ο Παναιτωλικός που ήταν με την… πλάτη στον τοίχο, έπιασε στον «ύπνο» τον ΠΑΟΚ κατά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αριγίμπι να κερδίζει το πέναλτι στο 54’ μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Ίνγκασον. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Γκαρσία επέλεξε να ρίξει στο ματς τον Μπίσεσβαρ ώστε να δώσει διαφορετική επιθετική πνοή στην ομάδα, με τον Σβιντέρσκι να χάνει στο 63’ μεγάλη ευκαιρία, αφού από πλεονεκτική θέση έκανε την κεφαλιά, όμως έστειλε άουτ τη μπάλα.

Ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, δεν άφησε χώρους στον ΠΑΟΚ και ήταν σοβαρός, κρατώντας το σκορ στο 1-1.

Ωστόσο, ο Πάμπλο Γκαρσία αποδείχθηκε πως είχε… άσσο στο μανίκι, περνώντας τον Νινούα στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος λίγο αργότερα με φάουλ-ζωγραφιά, έκανε το 1-2 για τον Δικέφαλο.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε η σειρά του Αντόνιο Τσόλακ να ανοίξει λογαριασμό με τον ΠΑΟΚ, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι και γράφοντας το τελικό 1-3.

MVP: Ο Νίκα Νινούα ήρθε από τον πάγκο στο 82′ και έξι λεπτά αργότερα, πέτυχε ένα τρομερό γκολ από εκτέλεση φάουλ, βγάζοντας από τη δύσκολη θέση τον Δικέφαλο και χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

UP: Ο πορτιέρο του Παναιτωλικού, Κνετ, έσωσε σε πολλές στιγμές την ομάδα του με τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του, ενώ δεν φέρει ευθύνη στα γκολ που δέχτηκε.

DOWN: Ο Μούσα Ουαγκέ, πήρε φανέλα βασικού από τον Πάμπλο Γκαρσία, ωστόσο δεν τον δικαίωσε. Κακός επιθετικά, λίγα πράγματα αμυντικά, προσπαθεί ακόμα να βρει τον καλό του εαυτό και να μπει στο κλίμα της ομάδας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάκολιτς 7′, Ντίας 28′, Καρασαλίδης 90+ / Γιαννούλης 25′, Α. Ζίβκοβιτς 30′, Σβαμπ 39′, Ουαγκέ 75′, Εσίτι 84′, Νινούα 89′

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Ντάλσιο, Ντίας (70’ Τσιγγάρας), Μεντόσα (79’ Άλβαρες), Αριγίμπι, Γιακόλις (79′ Αζάντι) και Βέργος (64’ Ντουάρτε)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ουαγκέ (82′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (66’ Εσίτι), Ελ Καντουρί (82′ Νινούα), Τζόλης (61’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Σβιντέρσκι (66’ Τσόλακ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3: Με την… αύρα του Πάμπλο Γκαρσία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.