ΑΓΓΛΙΑ

Γουλβς – Έβερτον 2-1: Υπόθεση τεσσάρων λεπτών

Επιστροφή στις νίκες για τη Γουλβς με 2-1 κόντρα στην Έβερτον

Με το ΓουλβςΈβερτον ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Premier League και οι «λύκοι» επικρατώντας με 2-1 επιβεβαίωσαν την ανοδική τους πορεία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και από τα πρώτα λεπτά άρχισαν να πιέζουν κυρίως με τα στημένα. Είχαν δύο καλές στιγμές νωρίς με τους Νέβες και Τρινκάο και στο 28′ έγινε το 1-0. Ο Αϊτ Νουρί εκτέλεσε κόρνερ και ο Κίλμαν άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα στην Premier League.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκόντφρεϊ έκανε απίστευτο λάθος γυρνώντας αχρείαστα την μπάλα προς τα πίσω, ο Χιμένες μπήκε στη φάση και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0. Ο Μεξικανός έχει αρχίσει να ανεβαίνει και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους της βελτίωσης της Γουλβς.

Η Έβερτον είχε μία ευκαιρία για να μειώσει πριν τελειώσει το ημίχρονο και άλλη μία όταν ξεκίνησε το δεύτερο με τον Ριτσάρλισον. Τελικά το 2-1 έγινε στο 66′ ο Ιουόμπι, όταν η μπάλα του στρώθηκε μετά από κόντρες. Στη συνέχεια τα «ζαχαρωτά» δεν βρήκαν γκολ παρά την πίεση που άσκησαν και γνώρισαν τρίτη σερί ήττα. Αντιθέτως, για τη Γουλβς αυτή η νίκη ήταν η τέταρτη σε πέντε αγωνιστικές.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο (30/10)

Λέστερ – Άρσεναλ 0-2 (5′ Γκάμπριελ, 18′ Ρόου)

Γουότφορντ – Σαουθάμπτον 0-1 (20’ Άνταμς)

Λίβερπουλ – Μπράιτον 2-2 (4’ Χέντερσον, 24’ Μανέ – 41’ Μουέπου, 65’ Τροσάρ)

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (6’ Ζαχά, 88’ Γκάλαχερ)

Μπέρνλι – Μπρέντφορντ 3-1 (4’ Γουντ, 32’ Λόουτον, 36’ Κορνέ – 79’ Γκόντος)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-3 (65’, 77’ Τζέιμς, 81’ πεν. Ζορζίνιο)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (39′ Ρονάλντο, 64′ Καβάνι, 86′ Ράσφορντ)

Κυριακή (31/10)

Νόριτς – Λιντς 1-2 (58′ Ομομπαμιντελέ – 56′ Ραφίνια, 60′ Ροντρίγκο)

Άστον Βίλα – Γουέστ Χαμ 1-4 (34′ Γουότκινς – 7′ Τζόνσον, 38′ Ράις, 80′ Φορνάλς, 84′ Μπόουεν)