ΑΓΓΛΙΑ

Μόνη πρώτη (ξανά) η Λίβερπουλ

Άνετα η ομάδα του Κλοπ, 3-0 τη Μπόρνμουθ

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Λίβερπουλ που επικράτησε με 3-0 της Μπόρνμουθ και βρέθηκε ξανά μόνη στο ρετιρέ της Premier League.

Οι «reds» πήραν τον έλεγχο μετά το δεκάλεπτο και στο 24′ ήρθε το γκολ. Ο Μίλνερ έκανε υπέροχη σέντρα και ο Μανέ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το δρόμο προς την κατάκτηση των τριών βαθμών. Στο 34′ μάλιστα, σφράγισαν τη νίκη με άψογο τελείωμα του Βαϊνάλντουμ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48′), ο Κεϊτά με απίθανη κάθετη βρήκε τον Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος μοίρασε με τακουνάκι στον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος πέτυχε το 17o γκολ στο πρωτάθλημα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αλισον, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Ρόμπερτσον, Μάτιπ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (77′ Αρνολντ), Κεϊτά, Μανέ, Φιρμίνο (90′ Στάριτζ), Σαλάχ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Κουκ, Ακε, Σμιθ, Ρίκο (80′ Μέφαμ), Γκόσλινγκ, Σούρμαν, Λέρμα (73′ Μουσέ), Ιμπε (59′ Σολάνκε), Φρέιζερ, Κινγκ.

«Βλέπει» 4άδα η Άρσεναλ

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η Άρσεναλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Χάντερσφιλντ και πλησίασε στο -1 από το Champions League και την Γιουνάιτεντ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16′ με το βολέ του Ιβόμπι, το οποίο κόντραρε μετά τη σέντρα του Κολάσινατς. Και στο 44′ από πλασέ του Λακαζέτ διπλασίασαν τα τέρματά τους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με αυτογκόλ του Κολάσινατς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.