ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Νίκησε τη Γιουνάιτεντ και την έφτασε η Νιούκαστλ

Νέο αρνητικό αποτέλεσμα στην Premier League για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Νιούκαστλ την έφτασε. Μεγάλο τρίποντο πανηγύρισε η Γουέστ Χαμ.

Πήρε το αίμα της πίσω! Μετά τον χαμένο τελικό του League Cup από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Νιούκαστλ αυτή τη φορά τη νίκησε με 2-0 για την Premier League. Με αυτό το τρίποντο, μάλιστα, την έφτασε στη βαθμολογία και στην ισοβαθμία την έχει από κάτω.

Μετά από μία κοιλιά αρκετών αγωνιστικών η ομάδα του Έντι Χάου βρίσκει ξανά τα πατήματά της. Πήρε τρίτο διαδοχικό τρίποντο, έκανε μία πειστική εμφάνιση και δείχνει ικανή να βγει στο Champions League της επόμενης σεζόν. Έχοντας ματς λιγότερο είναι εντός τετράδας αν και υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Απείλησε από το πρώτο ημίχρονο. Είχε ευκαιρίες με Ισάκ, Γουίλοκ και Σεν Μαξιμέν, αλλά γκολ δεν έβαλε. Στο δεύτερο 45λεπτο απείλησε ξανά με Γουίλοκ, ο οποίος τελικά στο 65′ σκόραρε από κοντά μετά την πάσα του Σεν Μαξιμέν. Εννιά λεπτά μετά χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με διπλό δοκάρι για τους γηπεδούχους και τελικά το τρίποντο «κλείδωσε» στο 88′ ο Γουίλσον. Να σημειωθεί πως μετά την κατάκτηση του League Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει ούτε γκολ σε τρία ματς της Premier League, όπου μετράει δύο ήττες και μία ισοπαλία.

Τέλος, νωρίτερα η Γουέστ Χαμ είχε πάρει πολύ μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Σαουθάμπτον. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ήταν ο Άγκερντ. Τα «σφυριά» έτσι πέρασαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αφήνοντας τελευταίους τους αντιπάλους τους.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σάββατο (1/4)

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 4-1′ (27′ Άλβαρες, 46′ Ντε Μπρόινε, 53′ Γκιντογκάν, 74′ Γκρίλις-17′ Σαλάχ)

Άρσεναλ-Λιντς 4-1 (35’ πέν., 55’ Ζεσούς, 47’ Γουάιτ, 84’ Τζάκα – 76’ Κρίστενσεν)

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-1 (59’ αυτ. Ίβερσεν, 90+4’ Ματετά – 56’ Περέιρα)

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 2-1 (59’ αυτ. Ίβερσεν, 90+4’ Ματετά – 56’ Περέιρα)

Μπράιτον-Μπρέντφορντ 3-3 (21’ Κιτόμα, 28’ Γουέλμπεκ, 90’ πέν. Μακ Άλιστερ – 10’ Γιάνσον, 22’ Τόνι, 49’ Πίνοκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουλβς 1-1 (38’ Τζόνσον – 83’ Ποντένσε)

Τσέλσι-Άστον Βίλα 0-2 (18′ Γουότκινς, 56′ ΜακΓκιν)

Κυριακή (2/4)

Γουέστ Χαμ-Σαουθάμπτον  1-0 (25′ Άγκερντ)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (65′ Γουίλοκ, 88′ Γουίλσον)

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Νίκησε τη Γιουνάιτεντ και την έφτασε η Νιούκαστλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.