ΑΓΓΛΙΑ

Τσάρλτον: Νίκη-θρίλερ και άνοδος στη Championship (vids)

Η Τσάρλτον πήρε τη νίκη με γκολ στο 94’ επί της Σάντερλαντ (2-1) και πανηγύρισε την άνοδο στη Championship

Η Τσάρλτον πανηγυρίζει από το απόγευμα της Κυριακής (26/5) την άνοδό της στην Championship μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Σάντερλαντ.

Το παιχνίδι για τη Α’ Αγγλίας διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ» και ήταν μία γιορτή του ποδοσφαίρου όπως και αναμενόταν να είναι και πάντα είναι σε αυτές τις περιπτώσεις στην Αγγλία.

Η Σάντερλαντ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ με ένα απίστευτο αυτογκόλ. Η φάση προέκυψε από ασυνεννοησία του αμυντικού Σαρ και του τερματοφύλακα Φίλιπς.

Ωστόσο η Τσάρλτον αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και στη συνέχεια να πάρει το εισιτήριο για τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία στην Αγγλία.

Το 1-1 έγινε στο 35’, με πλασέ του Πάρινγκτον, για την ομάδα του Λονδίνου,  ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα και αποκατέστησε την ισορροπία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο 94’, ο Μπάουερ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1 για την Τσάρλτον σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού.

Να πούμε εδώ ότι σε περίπτωση ισοπαλίας δεν υπήρχε παράταση και οι δύο ομάδες θα πήγαιναν απευθείας στα πέναλτι.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ (Λι Μπόγιερ): Φίλιπς, Μπάουερ, Σαρ (46’ Πιρς), Πάρινγκτον, Πράτλι (71’ Γουίλιαμς), Πάρκερ, Μπιέλικ, Αρίμπο, Κάλεν, Ντάικστιλ, Τέιλορ.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ (Τζακ Ρος): Μακλάφιν, Οβιέδο, Φλάναγκαν, Οζτούρκ, Κατερμόλε, Λιντμπίτερ, Πάουερ (9’ Μόργκαν), Ονάιν, Χόνεϊμαν, Μαγκουάιρ (57’ Γκριγκ), Γουάικ (72’ Μακγκίντι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσάρλτον: Νίκη-θρίλερ και άνοδος στη Championship (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.