Ασίστ ο Χατζισαφί, νίκη το Ιράν (vid)

Το Ιράν νίκησε την Αλγερία με 2-1 σε φιλικό παιχνίδι, με τον Εχσάν Χατζισαφί να παίζει ως κεντρικός μέσος και να δίνει μία ασίστ. Βασικός και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Η Εθνική ομάδα του Ιράν επικράτησε της Αλγερίας με 2-1, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Γκρατς της Αυστρίας.

Οι δύο ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, Καρίμ Ανσαριφάρντ και Εχσάν Χατζισαφί, αγωνίστηκαν ως βασικοί για το συγκρότημα του Κάρλος Κεϊρόζ, που είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Έτσι, στο 19′ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Σαρντάρ Αζμούν (11′) και Μεχντί Ταρέμι (19′). Το δεύτερο γκολ προήλθε από ασίστ του Χατζισαφί, ο οποίος με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον επιθετικό της Αλ Γκαράφα. Οι Αλγερινοί μείωσαν το σκορ με τον Φαρούκ Σαφαΐ στο 56′.

Ο Ανσαριφάρντ έγινε αλλαγή από τον Καβέχ Ρεζάι στο 70′, παίζοντας σε ρόλο κρυφού κυνηγού πίσω από τον μοναδικό προωθημένο (Αζμούν), ενώ ο Χατζισαφί έπαιξε σε όλο το φιλικό ματς, σε θέση δεύτερου κεντρικού μέσου (σ.σ.: οκτάρι), στη διάταξη 4-2-3-1 που χρησιμοποίησε ο Κεϊρόζ, φορώντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού επιστρέφουν την Τετάρτη (28/3) στην Ελλάδα για να ενσωματωθούν στην προετοιμασία του Ολυμπιακού.

Να σημειωθεί πως ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, Σοτζέι Μασούντ, έπαιξε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Σαΐντ Εζατολάχι στο 46′.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασίστ ο Χατζισαφί, νίκη το Ιράν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.