Τα αποτελέσματα των αγώνων της Τρίτης (23/10) στο Champions League
«Τριάρες» για  Σίτι και Ρόμα, τα χρειάστηκε η Ρεάλ (vids)

6ος όμιλος

Σαχτάρ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3

Μέχρι πρότινος, η Σαχτάρ μετρούσε 5 νίκες και 2 ισοπαλίες εντός έδρας απέναντι σε αγγλικές ομάδες, όμως ως γνωστόν οι παραδόσεις υπάρχουν για να σπάνε.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε διά περιπάτου με 3-0 από το «Μέταλιστ Στάντιουμ» και σε συνδυασμό με το «διπλό» στην έδρα της Χόφενχαϊμ, κάλυψε πλήρως την ήττα-σοκ από τη Λιόν.

Ένα πεντάλεπτο (30’-35’) έφτανε για να καθαρίσει το ματς η πρωταθλήτρια Αγγλίας, αρχικά με τον Νταβίδ Σίλβα και στη συνέχεια με τον Αϊμερίκ Λαπόρτ.

Η Σίτι έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που έβαλε δύο γκολ επί της Σαχτάρ στην Ουκρανία, αν και στο 71’ ο νεοεισελθών Μπερνάρντο Σίλβα τα έκανε τρία (και 50 συνολικά για τους «πολίτες» επί των ημερών του Πεπ στο Champions League).

Χόφενχαϊμ – Λιόν 3-3

Το πιο παραγωγικό ματς της βραδιάς διεξήχθη στο “Ράιν-Νέκαρ Αρίνα”, όπου Χόφενχαϊμ και Λιόν μοιράστηκαν τον βαθμό με το εντυπωσιακό 3-3.

Οι “γκον” προηγήθηκαν στο 27′ με τον Μπερτράν Τραορέ, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με δύο γκολ του Αντρέι Κράμαριτς (33′, 47′), όμως το ματς είχε πολύ… ψωμί ακόμα.

Ο Τανγκί Εντομπελέ ισοφάρισε στο 59′ και ο Μέμφις Ντεπάι στο 67′ έβαλε τη Λιόν σε θέση οδηγού.

Δευτερόλεπτα απείχαν για το δεύτερο “διπλό” της γαλλικής ομάδας στον όμιλο μετά από το 2-1 στο Μάντσεστερ, ωστόσο ο Ζοέλιντον που είχε περάσει ως αλλαγή, χάρισε τον βαθμό στη Χόφενχαϊμ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ρόμα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0

Στο ματς που διαιτήτευσε ο Τάσος Σιδηρόπουλος και οι Έλληνες συνεργάτες του, η Ρόμα επιβλήθηκε 3-0 της Ρόμα στο “Ολίμπικο”.

Οι “τζιαλορόσι” δεν έχουν γνωρίσει εντός έδρας ήττα στο Champions League, επί των ημερών του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο (7 νίκες-1 ισοπαλία).

Στην 150ή του συμμετοχή με τη φανέλα της Ρόμα, ο Έντιν Τζέκο έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από 29 ολόκληρες πάσες και άνοιξε το σκορ στο 30′, ενώ ο ίδιος διπλασίασε το προβάδισμα στο 43′ και έβγαλε την ασίστ στον Τσενγκίζ Ουντέρ για το τελικό αποτέλεσμα στο 50′.

Να σημειωθεί ότι ο Βόσνιος έγινε ο ένατος παίκτης στην ιστορία της ομάδας του που φτάνει τα 80 γκολ ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βικτόρια Πλζεν 2-1

Η εφετινή Ρεάλ Μαδρίτης οδεύει από το ένα αρνητικό αποτέλεσμα στο άλλο και, μεταξύ άλλων, είχε χάσει 1-0 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο προηγούμενο ματς της στο Champions League.

Εν προκειμένω, πάντως, οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 2-1 της Βικτόρια Πλζεν και συγκατοικούν με τη Ρόμα στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Στο 11ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ και έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που βρίσκει δίχτυα για 14 διαδοχικές σεζόν μετά τους Λιονέλ Μέσι, Ραούλ και, παράλληλα, ο τέταρτος «κανονιέρης» με 57 γκολ (ξεπέρασε τον Ρουντ φαν Νίστελροϊ).

Η σεμνή τελετή φάνηκε να λαμβάνει τέλος στο 55ο λεπτό, όταν μετά από τρομερό τακουνάκι του Γκάρεθ Μπέιλ, ο Μαρσέλο νίκησε από διαγώνια θέση τον Άλες Χρούσκα, όμως το γκολ του Πάτρικ Χροσόβσκι στο 78′ μετέφερε άγχος για το υπόλοιπο διάστημα στη Ρεάλ.