Conference League: Το θαύμα των Ελλήνων

Η «ελληνική» Άλκμααρ πέρασε στα ημιτελικά του Conference League και το όνειρο για τους Παυλίδη και Χατζηδιάκο συνεχίζεται.

Ελληνική ομάδα δεν υπάρχει στο Conference League, αλλά το ελληνικό στοιχείο παραμένει έντονο από τη στιγμή που η Άλκμααρ πέρασε στα ημιτελικά.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκοράρει ασταμάτητα και ήταν αυτός που έκανε τη μισή δουλειά. Εκείνος πέτυχε τα δύο γκολ των Ολλανδών σε ένα ημίχρονο και ισοφάρισε έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα στο ματς με την Άντερλεχτ.

Το 2-0 ήταν και το σκορ του 90λεπτου με αποτέλεσμα να πάνε οι δύο ομάδες στην παράταση. Γκολ δεν μπήκε ούτε εκεί και στα πέναλτι πρωταγωνίστησε ο Ράιαν. Με τις δικές του επεμβάσεις η ομάδα του πέρασε στην επόμενη φάση. Έτσι τόσο ο Παυλίδης, που τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, όσο και ο Χατζηδιάκος συνεχίζουν να ονειρεύονται.

Η Άλκμααρ έχει κάνει το δικό της μικρό θαύμα και πλέον χρειάζεται μία υπέρβαση. Επόμενος αντίπαλός της θα είναι η Γουέστ Χαμ και το πρώτο ματς θα γίνει στο Λονδίνο. Τα «σφυριά» διέλυσαν με το επιβλητικό 4-1 τη Γάνδη και πέρασαν στους «4». Δέχτηκαν πρώτα γκολ από τον γνωστό μας Ούγκο Κάιπερς, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε κατηφόρα. Δύο γκολ έβαλε ο Αντόνιο, ένα ο Ράις και ένα ο Πακετά που είχε και δύο ασίστ.

Η Φιορεντίνα πήγε να πάθει απίστευτο φιάσκο. Μετά το 1-4 του πρώτου αγώνα βρέθηκε να χάνει με 0-3 από τη Λεχ Πόζναν. Τελικά έχασε με 2-3 και έτσι προκρίθηκε. Στην παράταση πήγε το Νις – Βασιλεία και εκεί οι Ελβετοί πέρασαν με το τελικό 1-2.

Να σημειωθεί πως τα ημιτελικά του Conference League θα γίνουν 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος να γίνει στην Eden Arena (Πράγα) στις 7 Ιουνίου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Conference League: Το θαύμα των Ελλήνων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.