ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γούτας: Γκολ και κορυφαία ενδεκάδα στην Championship

Ο Δημήτρης Γούτας βρήκε δίχτυα και με την εμφάνισή του συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία ενδεκάδα της Championship για την 7η αγωνιστική.

Άνοιξε λογαριασμό ο Δημήτρης Γούτας με την Κάρντιφ και μάλιστα κατάφερε να το συνδυάσει με καλή εμφάνιση και νίκη στο ματς με την Κόβεντρι.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός στο παιχνίδι της Τρίτης (19/9) άνοιξε το σκορ στο τελικό 3-2. Από εκτέλεση κόρνερ του Ραλς μόλις στο 8′ έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι και πηδώντας ψηλότερα όλων έπιασε καρφωτή κεφαλιά στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίχτυα του Γουίλσον. Αυτό ήταν το παρθενικό του τέρμα σε επτά αγώνες με τους Ουαλούς.

Το ματς άνοιξε αρκετά στη συνέχεια. Ο Γκόντεν ισοφάρισε στο 35′, αλλά ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο τα τέρματα των Γκραντ και Έτε. Στις καθυστερήσεις με νέο γκολ του ο Γκόντεν διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Με αυτή την εμφάνιση ο Γούτας μπήκε στην κορυφαία ενδεκάδα για την 7η αγωνιστική της Championship. Δείγμα της πολύ καλής κατάστασης στην οποία βρίσκεται. Ο 29χρονος, άλλωστε, δεν έχει χάσει ματς έως τώρα. Σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος είναι βασικός και δεν έχει απουσιάσει ούτε λεπτό!

Η ομάδα του Έρολ Μπουλούτ φιγουράρει στη δέκατη θέση, αλλά είναι μόλις στο -2 από τα πλέι οφ. Να σημειωθεί πως στο ματς με την Κόβεντρι βασικός έπαιξε και ο Σιώπης. Απλώς εκείνος αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις, αφού πήγε αργότερα στην Ουαλία. Το πρωτάθλημα είχε ήδη ξεκινήσει.

Ο Γούτας στην ενδεκάδα της αγωνιστικής

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γούτας: Γκολ και κορυφαία ενδεκάδα στην Championship», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.