ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Τραμπζονσπόρ: Πήραν το ντέρμπι και «πετάνε» προς τον τίτλο Μπακασέτας, Σιώπης

«Τρένο» προς την τίτλο συνεχίζει η Τράμπζονσπορ, καθώς πήρε το ντέρμπι με την Χατάισπορ.

Η Τράμπζονσπορ πάει... τρένο, επικράτησε 2-0 της Χατάι και πλησίασε ακόμα περισσότερο την κούπα. Βασικός ο Μπακασέτας, έπαιξε ο Σιώπης.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μετά την εκτός έδρας ήττα από την Αντάλιασπορ με 2-1, η Τραμπζονσπόρ έδειξε αντίδραση και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Super Lig, επικράτησε της Χαταϊσπόρ με 2-0! Βασικός ο Τάσος Μπακασέτας, μπήκε αλλαγή ο Μανώλης Σιώπης.

Έτσι η Τραμπζονσπόρ έφτασε τους 42 βαθμούς και τις 13 νίκες σε 17 παιχνίδια (μόλις μία ήττα!), αφήνοντας την Χατάι στους 29 βαθμούς και την 3η θέση μετά την έκτη της ήττα.

Η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος καθάρισε το ματς μέσα σε 15 λεπτά στο πρώτο κιόλας ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Κορνέλιους.

Συγκεκριμένα στο 24′ ο Δανός έδωσε ασίστ και ο Τζανίνι πέτυχε το 1-0, ενώ στο 38′ ο ίδιος με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-0.

Όσον αφορά τους δύο Έλληνες, ο Μπακασέτας ξεκίνησε στην 11άδα και στο 64′ αντικαταστάθηκε από τον Ομούρ, ενώ ο Μανώλης Σιώπης  πέρασε στο ματς στη θέση του Τζανινι, στο ίδιο λεπτό