ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ελλάδα – Ουγγαρία 1-0: Του… κεφαλιού του ο Μήτρογλου

Η Εθνική ομάδα έκαμψε δύσκολα την αντίσταση των Μαγυάρων στο Nations League

Υπό το βλέμμα περίπου 10.000 θεατών, η Εθνική ομάδα επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας στο ΟΑΚΑ με γκολ του Κώστα Μήτρογλου.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε αθόρυβα, με μελανό σημείο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα την κάρτα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Μέχρι το ημίωρο, ο Τόμπιας Στίλερ έδωσε κίτρινες και στα μπακ (Κώστας Τσιμίκας, Μιχάλης Μπακάκης), επομένως τα αρνητικά νέα ήταν περισσότερα από τα θετικά για τη “γαλανόλευκη” όσο περνούσε η ώρα.

Ο τραυματισμός του Δημήτρη Πέλκα στο 28ο λεπτό ευτυχώς δεν ήταν αρκετός για να τον θέσει εκτός μάχης, όμως το α’ ημίχρονο έληξε χωρίς την παραμικρή φάση από πλευράς Εθνικής.

Αν κρίνει κανείς από το συγκεκριμένο tweet, γίνεται εύκολα κατανοητό ότι οι Ούγγροι έπαιξαν αρκετά σκληρά.

Εν όψει του β’ ημιχρόνου, ο Μίχαελ Σκίμπε έριξε στη μάχη τον Αλέξανδρο Τζιόλη αντί του Δημήτρη Κουρμπέλη, ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Άνταμ Σάλαϊ έχασε καλή ευκαιρία για το γκολ (άστοχη κεφαλιά).

H Εθνική δεν άλλαξε διάταξη, ωστόσο εμφάνισε σημάδια βελτίωσης, αρχής γενομένης από το σουτ του Κώστα Φορτούνη στο 52ο λεπτό που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο ντεμπούτο του με την Ανδρών, ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά στο 65ο λεπτό και ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Μάλιστα, το γκολ μπήκε σε ένα χρονικό σημείο που ο Σκίμπε ετοιμαζόταν να βγάλει τον επιθετικό της Μαρσέιγ και να περάσει στη θέση του τον Ευθύμη Κουλούρη.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο Μάρκο Ρόσι ενίσχυσε μεσοεπιθετικά την Ουγγαρία και μείωσε τον αριθμό των αμυντικών στους τρεις.

Ο αντίπαλος κατέγραψε μερικές επικίνδυνες επισκέψεις όχι όμως και τελικές, εν αντιθέσει με την Εθνική που άγγιξε το 2-0 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με συρτό σουτ του νεοεισελθόντος Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε ρεβάνς για την ήττα στην Ουγγαρία, με συνέπεια να παραμείνει στο -3 από την πρωτοπόρο του ομίλου Φινλανδία.