EUROPA LEAGUE

Χιμπάλα: «Σαν ομάδα ήμασταν καλύτεροι»

Ο κόουτς της Ντουνάισκα Στρέντα δήλωσε περήφανος για τους παίκτες του

Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε η Ντουνάισκα Στρέντα και αυτό χαροποίησε τον Πίτερ Χιμπάλα  παρά τον αποκλεισμό από τον Ατρόμητο.

Οι Σλοβάκοι έβαλαν δύσκολα στο Περιστέρι στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, αλλά τελικά είπαν αντίο στο Europa League με δύο ήττες. Αυτό οφείλεται κυρίως στην αμυντική τους λειτουργία, όπως τόνισε ο Χιμπάλα.

Αρχικά είπε: «Συγχαρητήρια στον Ατρόμητο για την πρόκριση. Εμείς τα δώσαμε όλα από την αρχή, μπήκαμε πολύ δυνατά, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Δεν τα καταφέραμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, δεχτήκαμε ένα εύκολο γκολ, μετά ήρθε το πέναλτι δεν θέλω να πω κάτι γι’ αυτό. Ήμασταν καλά στημένοι τακτικά. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε καλύτερα, καταφέραμε να φτάσουμε στο 2-2, τότε υπήρχε μια οσμή πρόκρισης αλλά δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια σε αυτά τα δύο παιχνίδια. Βέβαια όταν δέχεσαι 8 γκολ σε δύο παιχνίδια δεν μπορεί να ζητάς την πρόκριση και πάλι συγχαρητήρια στον Ατρόμητο. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου».

Για το ότι ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος τακτικά σχολίασε: «Ο Ατρόμητος έδειξε καλύτερη αντίδραση, ήταν καλύτερος στην αντεπίθεση, αλλά θεωρώ πως σαν ομάδα ήμασταν καλύτεροι. Πάντα σημασία στο ποδόσφαιρο παίζει και η άμυνα, έδειξε πολύ καλή εικόνα η αντίπαλη ομάδα. Δουλέψαμε πολύ αυτή την εβδομάδα, αλλά το ποδόσφαιρο είναι και η άμυνα όχι μόνο η επίθεση, ο Ατρόμητος κατάφερε να παίξει καλά στην άμυνα και να σκοράρει. Έχει τρεις εξαιρετικούς αμυντικούς, ήταν απογοητευτικό το 2-0, όμως καταφέραμε να γυρίσουμε και να παλέψουμε».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χιμπάλα: «Σαν ομάδα ήμασταν καλύτεροι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.