EUROPA LEAGUE

Europa League: Ισχυρό προβάδισμα για Ρέιντζερς, Παρτιζάν

Τα δύο ζευγάρια ενδιαφέρουν Άρη και Ατρόμητο.

Europa League: Ατρόμητος και Άρης έδωσαν απόψε τα πρώτα παιχνίδια τους για τον Γ’ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Οι μεν Περιστεριώτες απέσπασαν πολύτιμο 0-0 στη Βαρσοβία από τη Λέγκια, οι δε Θεσσαλονικείς γνώρισαν βαριά ήττα με 3-0 από τη Μόλντε στη Βαρσοβία.

Σήμερα (Πέμπτη 8/8) ωστόσο έπαιζαν και οι αντίπαλοι των δύο ελληνικών ομάδων, εφόσον βεβαίως αυτές προκριθούν στα πλέι οφ του Europa League.

Συγκεκριμένα στο ζευγάρι Μίντιλαντ – Ρέιντζερς από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου οι Σκωτσέζοι επικράτησαν με 4-2 μέσα στη Δανία. Ετσι ουσιαστικά έχουν «κλειδώσει» την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 43′ με τον Μορέλος, έκαναν το 2-0 στο 52’με τον Αρίμπο, ενώ τριπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κάτιτς τρία λεπτά αργότερα (56′).

Οι γηπεδούχοι… αναθάρρησαν καθώς μείωσε σε 2-3 με τγους Ονιέκα (58′) και Καμπά (63′), όμως η Ρέιντζερς απάντησε με τον Σκοτ Άρφιλντ στο 70′ για το τελικό 2-4!Ισχυρό προβάδισμα απέκτησε όμως και ο Παρτιζάν η οποία επικράτησε στο Βελιγράδι της Μαλάτιασπορ με 3-1. Θυμίζουμε ότι από το ζευγάρι αυτό θα προκύψει ο αντίπαλος του Άρη.

Την τελευταία λέξη είπε όμως η Παρτιζάν που με πρωταγωνιστή τον Σεϊμπούντα Σουμάχ (είχε τις δύο ασίστ των γκολ των Σέρβων), ευστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Δείτε τα γκολ από τα δύο ματς του Europa League

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: Ισχυρό προβάδισμα για Ρέιντζερς, Παρτιζάν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.