Europa League: «Παγωμάρα» για Λέστερ, αγχωτική πρόκριση για Μίλαν

Europa League: Μεγάλη πρόκριση πήρε η Σλάβια Πράγας κόντρα στη Λέστερ, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τις «αλεπούδες».

Europa League: Στο πρώτο «σκέλος» της αποψινής βραδιάς η Μόλντε έκανε την μεγαλύτερη έκπληξη αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την Χόφενχαιμ.

Αναλυτικά οι αγώνες των 22:00 για το Europa League

Λέστερ – Σλάβια Πράγας 0-2

Σπουδαία πρόκριση πήρε η Σλάβια Πράγας κόντρα στη Λέστερ. Οι ομάδα της Τσεχίας κατάφερε να επιβληθεί με 0-2 και σε συνδιασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Και τα δύο γκολ πρόκρισης ήρθαν στο δεύτερο μέρος. Ο Προβόντ έκανε το 0-1 στο 49ο λεπτό και ο Σίμα το 0-2 στο 79ο λεπτό.

Οι Άγγλοι είχαν την κατοχή, αλλά ο Βάρντι και η…παρέα του δεν κατάφεραν να επιβληθούν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σοσιεδάδ 0-0

Με «προίκα» το 0-4 του πρώτου γύρου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε την σημερινή… αγγαρεία.

Η Σοσιεδάδ θα μπορούσε να είχε καλύτερες τύχες για τη συνέχεια του αγώνα, αν ο Ογιαρθάμπαλ δεν έχανε το πέναλτι στο 14ο λεπτό.

Οι Άγγλοι σκόραραν στο 63ο λεπτό, αλλά το γκολ του Τουανζέμπε ακυρώθηκε έπειτα και έλεγχο του VAR.

Μίλαν – Ερυθρός Αστέρας 1-1

Η Μίλαν γλίτωσε το…έμφραγμα και με δύο ισοπαλίες πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Ροσονέρι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κεσιέ στο 9ο λεπτό.

Η απάντηση για τους Σέρβους ήρθε στο 24ο λεπτό με τον Μπεν, γκολ που έμελλε να κλείσει και το σκορ του αγώνα.

Ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε για την πρόκριση στο δεύτερο μέρος, χάνοντας ορισμένες ευκαιρίες, χωρίς να τις μετατρέψει σε γκολ.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Γιουνκ Μπόις 0-2

Η Λεβερκούζεν ήταν κατώτερη των περιστάσεων, παρά την υπεροχή της στο σημερινό παιχνίδι.

Το σκορ του πρώτου αγώνα σε συνδυασμό με τη σημερινή ήττα με 0-2 έδωσαν δίκαια την πρόκριση στην Γιουνγκ Μπόις.

Οι Γερμανοί πίεσαν ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο τέρμα.

Μπριζ – Ντιναμό Κιέβου 0-1

Η Ντιναμό Κιέβου πήρε τη μεγάλη πρόκριση εις βάρος της Μπριζ.

Ο Μπουγιάλσκι ήταν αυτός που πέτυχε το χρυσό γκολ και έδωσε την πρόκριση στους Ουκρανούς., στο 83ο λεπτό.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Κράσνονταρ 1-0

Το γκολ του Όρσιτς στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να «κλειδώσει» την πρόκριση για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Οι Ρώσοι στο δεύτερο ημίχρονο πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε ελπίδες, χωρίς αποτέλεσμα.

Ρόμα – Μπράγκα 3-1

Ματς με ένταση χαμένο πέναλτι και αυτογκόλ στο τέλος του αγώνα ανάμεσα σε Ρόμα και Μπράγκα.

Οι Ρωμαίοι άνοιξαν στο σκορ στο 24ο λεπτό με τον Τζέκο, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα.

Ο Πελεγκρίνι στο 72′ έχασε πέναλτι για τη Ρόμα, με τον Πέρεζ τελικά να κάνει το 2-0 στο 75ο λεπτό. Ο Κριστάντε μείωσε με αυτογκόλ σε 2-1 για την Μπάγκα, στο 88ο λεπτό.

Τελικά οι Πορτογάλοι δέχτηκαν και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Μαγιοράλ να σημειώνει το τελικό 3-1.

PSV – Ολυμπιακός 2-1

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα

Άγιαξ – Λιλ 2-1 (15′ Κλάασεν, 88′ Νέρες / 78′ πεν. Γιαζίτσι) [2-1]

Άρσεναλ – Μπενφίκα 3-2 (21′ 87′ Ομπαμεγιάνγκ, 67′ Τίρνι / 43′ Γκονσάλβες, 61′ Σίλβα) [1-1]

Χόφενχαϊμ – Μόλντε 0-2 (20′ 90+5′ Άντερσεν) [3-3]

Ρέιντζερς – Αντβέρπ 5-2 (9′ Μορέλος, 46′ Πάτερσον,55′ Κεντ, 79′ πεν. Μπάρισιτς, 90+2′ πεν. Ίτεν / 31′ Ρεφαέλοφ, 57′ Ζε) [4-3]

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1 (23′ 44′ Ζάχαβι / 88′ Χασάν) [2-4]

Ρόμα – Μπράγκα 3-1 (24′ Τζέκο, 75′ Πέρες, 90+1′ Μαγιοράλ / 88′ αυτ. Κριστιάντε ) [2-0]

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Europa League: «Παγωμάρα» για Λέστερ, αγχωτική πρόκριση για Μίλαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.