Έπειτα από ένα διήμερο δράσης στο Τσάμπιονς Λιγκ, ήρθε η σειρά για το Γιουρόπα Λιγκ, με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση σε Λευκορωσία και Ιταλία, κόντρα σε ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και Μίλαν αντίστοιχα. 6ο γκρουπ: Με λίφτινγκ για ότι καλύτερο  Μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τη Μπέτις, οι «ερυθρόλευκοι»...

Έπειτα από ένα διήμερο δράσης στο Τσάμπιονς Λιγκ, ήρθε η σειρά για το Γιουρόπα Λιγκ, με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση σε Λευκορωσία και Ιταλία, κόντρα σε ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και Μίλαν αντίστοιχα.

6ο γκρουπ: Με λίφτινγκ για ότι καλύτερο 

Μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τη Μπέτις, οι «ερυθρόλευκοι» θα ψάξουν για ένα θετικό αποτέλεσμα και στο «Σαν Σίρο» (19:55, COSMOTE SPORT 2HD) , έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα τους. Απέναντι τους μια ομάδα με μεγάλη ιστορία, χωρίς όμως να εντυπωσιάζει με την αγωνιστική της κατάσταση, όντας 11η στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπέτις υποδέχεται την Ντουντελάνζ (COSMOTE SPORT 4HD), με την ομάδα του Λουξεμβούργου να αφήνει καλές εντυπώσεις στην πρεμιέρα κόντρα στη Μίλαν, όπου ηττήθηκε δύσκολα με 1-0. Έχει κάνει ήδη την υπέρβασή της με το να γίνει η πρώτη ομάδα της χώρας που φτάνει ποτέ σε αυτή τη φάση στην Ευρώπη.

12ο γκρουπ: Καθοριστικό ματς για τη συνέχεια 

Ο ΠΑΟΚ, μετά την ήττα από την Τσέλσι, αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (22:00, COSMOTE SPORT 3 HD), κλείνοντας ένα κύκλο συνεχόμενων απαιτητικών παιχνιδιών. Γνωρίζει πως χρειάζεται οπωσδήποτε θετικό αποτέλεσμα, καθώς η μόνιμα πρωταθλήτριας Λευκορωσίας έχει ήδη 3 βαθμούς και μια ενδεχόμενη ήττα θέτει σε κίνδυνο την πρόκριση για τον «δικέφαλο».

Την ίδια ώρα, η Τσέλσι υποδέχεται στο «Στάμφορντ Μπριτζ» τη Βίντι (COSMOTE SPORT 2 HD), στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία των Λονδρέζων κόντρα σε σύλλογο από την Ουγγαρία. Ο Μαουρίσιο Σάρι αναμένεται να κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, ενώ 1.200 φίλοι της Βίντι θα βρίσκονται στις κερκίδες.

Γκρουπ 1-5: Το ενδιαφέρον στο δεύτερο γκρουπ

Στους υπόλοιπους ομίλους των 19:55, για τον δεύτερο όμιλο η Σάλτσμπουργκ υποδέχεται την Σέλτικ(COSMOTE SPORT 8 HD), έχοντας πάρει και οι δύο τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική. Στο άλλο παιχνίδι, η Ρόζενμποργκ αντιμετωπίζει τη Λειψία(COSMOTE SPORT 7 HD), θέλοντας πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα.

Στον πρώτο όμιλο η ΑΕΚ Λάρνακας φιλοξενείται από τη Λεβερκούζεν(COSMOTE SPORT 6HD) την ώρα που η Ζυρίχη αντιμετωπίζει στην έδρα της την Λουντογκόρετς.

Η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα κοντράρεται εκτός έδρας με τη Μπορντό (COSMOTE SPORT 9 HD), ενώ στον τέταρτο, η Άντερλεχτ του Όγκνιεν Βράνιες, υποδέχεται τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Τέλος, η Άρσεναλ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αναμένεται βασικός, αντιμετωπίζει στο Μπακού, στην έδρα του τελικού της διοργάνωσης, την Καραμπάκ(COSMOTE SPORT 5 HD).

Γκρουπ 7-11: Σε Γερμανία και Ρωσία τα βλέμματα

Στα βραδινά ματς των 22:00, ξεχωρίζει η αναμέτρηση της Αϊντραχτ Φρανφκούρτης με τη Λάτσιο για τον 8ο όμιλο(COSMOTE SPORT 4 HD), την ώρα που ο Απόλλωνν Λεμεσού υποδέχεται τη Μαρσέιγ του Κώστα Μήτρογλου (COSMOTE SPORT 5 HD), έχοντας γνωρίσει αμφότερες την ήττα στην πρεμιέρα.

Παράλληλα, επικίνδυνες αποστολές έχουν στη Ρωσία οι ισπανικές ομάδες, καθώς η Βιγιαρεάλ έρχεται αντιμέτωπη με την Σπαρτάκ Μόσχας(COSMOTE SPORT 8 HD), ενώ η Σεβίλλη κοντράρεται με την Κράσνονταρ(COSMOTE SPORT 7 HD).

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος (19:55)
Ζυρίχη – Λουντογκόρετς
Λεβερκούζεν – ΑΕΚ Λάρνακας
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λεβερκούζεν 3
Ζυρίχη 3
ΑΕΚ Λάρνακας 0
Λουντογκόρετς 0

2ος όμιλος (19:55)
Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ
Ρόζενμποργκ – Λειψία
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σάλτσμπουργκ 3
Σέλτικ 3
Ρόζενμποργκ 0
Λειψία 0

3ος όμιλος (19:55)
Ζενίτ – Σλάβια Πράγας
Μπορντό – Κοπεγχάγη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σλάβια Πράγας 3
Ζενίτ 1
Κοπεγχάγη 1
Μπορντό 0

4ος όμιλος (19:55)
Αντερλεχτ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ Τρνάβα
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3
Σπάρτακ Τρνάβα 3
Άντερλεχτ 0
Φενέρμπαχτσε 0

5ος όμιλος (19:55)
Καραμπάκ – Αρσεναλ
Βόρσκλα – Σπόρτινγκ Λισαβόνας
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Άρσεναλ 3
Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3
Καραμπάκ 0
Βόρσκλα 0

6ος όμιλος (19:55)
Μίλαν – Ολυμπιακός
Μπέτις – Ντουντελάνζ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μίλαν 3
Μπέτις 1
Ολυμπιακός 1
Ντουντελάνζ 0

7ος όμιλος (22:00)
Ρέιντζερς – Ραπίντ Βιένης
Σπαρτακ Μόσχας – Βιγιαρεάλ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ραπίντ Β. 3
Ρέιντζερς 1
Βιγιαρεάλ 1
Σπαρτάκ Μ. 0

8ος όμιλος (22:00)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Λάτσιο
Απόλλων Λεμεσού – Μαρσέιγ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αϊντραχτ Φρ. 3
Λάτσιο 3
Απόλλων Λεμ. 0
Μαρσέιγ 0

9ος όμιλος (22:00)
Σάρπσμποργκ – Γκενκ
Μάλμε – Μπεσίκτας
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπεσίκτας 3
Γκενκ 3
Μάλμε 0
Σάρπσμποργκ 0

10ος όμιλος (22:00)
Σταντάρ Λιέγης – Ακχισάρ
Κράσνονταρ – Σεβίλη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σεβίλη 3
Κράσνονταρ 3
Ακχισάρ 0
Σταντάρ Λ. 0

11ος όμιλος
17:50 Αστάνα – Ρεν
22:00 Γιάμπλονετς – Ντιναμό Κιέβου
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ρεν 3
Αστάνα 1
Ντιναμό Κ. 1
Γιάμπλονετς 0

12ος όμιλος (22:00)
Τσέλσι – Βίντι
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – ΠΑΟΚ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΜΠΑΤΕ 3
Τσέλσι 3
ΠΑΟΚ 0
Βίντι 0