EUROPA LEAGUE

Η ΜΠΑΤΕ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βίντι

Κεφάλι στον όμιλο του ΠΑΟΚ πήραν οι Λευκορώσοι. «Πεντάρα» για τη Σεβίλλη, μεγάλο διπλό για την Άιντραχτ, λαμπρή η επιστροφή της Ρέιντζερς

Είχαν και οι δύο τις στιγμές τους, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά στο τέλος η εμπειρία της ΜΠΑΤΕ μίλησε. Οι Λευκορώσοι σε αντίθεση με την Βίντι, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, χτύπησαν καίρια και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησαν 2-0 στην Ουγγαρία.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, πίεσαν στο πρώτο 20λεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στο ματς. Στο 27΄η ΜΠΑΤΕ άνοιξε το σκορ, με τον Τουόμινεν να τελειώνει άψογα μια ομαδική προσπάθεια. Σέποβιτς, Κόβακς και Μιλάνοφ έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και στο 85΄ο Φιλιπένκο «καθάρισε» το ματς μετά από εξαιρετικά εκτελεσμένο στημένο.

Από το ματς με τον ΠΑΟΚ θα απουσιάσει ο Φιλίποβιτς που αποβλήθηκε στο φινάλε.

Η πολυνίκης του θεσμού, Σεβίλλη διέλυσε με 5-1 τη Σταντάρ Λιέγης, πετυχαίνοντας τα πιο πολλά γκολ στην ιστορία της στο Europa League.

H Ρέιντζερς στην επιστροφή της μετά από οκτώ χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργάνωσης, έδειξε «μέταλλο», καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει δύο φορές από τη Βιγιαρεάλ στο «Κεράμινα», έφυγε με το 2-2. Πρώτη φορά σε 12 χρόνια που οι «τζερς» μένουν αήττητοι σε εννέα σερί ευρωπαϊκά ματς.

Ο Απόλλων Λεμεσού το πάλεψε στο «Ολίμπικο» κόντρα στην Λάτσιο όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να μειώσει σε 2-1 στο 87’ με τον Ζελάγια.

Η έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής μέχρι στιγμής, σημειώθηκε στο «Βελοντρόμ». Παρότι η Μαρσέιγ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Οκάμπος, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε την ανατροπή με 2-1, χάρη σε ένα τραγικό λάθος του Ράντονιτς στο 89’.

Η Ντιναμό Κιέβου προηγήθηκε δύο φορές, όμως σε δέχθηκε δύο γκολ από στημένες φάσεις για να μείνει στο 2-2 με την Αστάνα. Η Ρεν από την άλλη ξεκίνησε με το δεξί, έχοντας ήρωα τον Μπεν Αρφά που έκανε το 2-1 κόντρα στη Γιάμπλονετς στο 90’ με πέναλτι.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Ραπίντ Βιέννης – Σπαρτάκ Μόσχας 2-0 (50′ Μούλντουρ, 68′ Μουργκ)

Βιγιαρεάλ – Ρέιντζερς 2-2 (2′ Μπάκα, 69′ Μορένο / 67′ Άρφιλντ, 76′ Λάφερτι)

Λάτσιο – Απόλλων Λεμεσού 2-1 (14′ Λουίς Αλμπέρτο, 84′ πεν. Ιμόμπιλε / 88′ Σελάγια)

Μαρσέιγ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (3′ Οκάμπος / 52′ Τόρο, 89′ Γιόβιτς)

Μπεσίκτας – Σάρπσμποργκ 3-1 (51′ Μπάμπελ, 69′ Ρόκο, 82′ Λενς / 90’+4′ Zακαριέσεν)

Γκενκ – Μάλμε 2-0 (37′ Τροσάρ, 71′ Σαματά)

Ακχίσαρσπορ – Κρασνοντάρ 0-1 (26′ Κλάεσον)

Σεβίλλη – Σταντάρ Λιέγης 5-1 (8′, 74′ πεν. Μπανέγα, 41′ Βάθκεθ, 49′, 70′ Μπεν Γεντέ / 40′ Τζενεπό)

Ντινάμο Κιέβου – Αστάνα 2-2 (11′ Τσιχανκόβ, 45’+2′ Χάρμας / 21′ Άνιτσιτς, 90’+5′ Μουρταζάγεβ)

Ρεν – Γιάμπλονετς 2-1 (31′ Σαρ, 90′ πεν. Μπεν Αρφά / 54′ Τράβνικ)

ΠΑΟΚ – Τσέλσι 0-1 (7′ Ουίλιαν)

Βίντι – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-2 (27′ Τουόμινεν, 85′ Φιλιπένκο)