ΓΑΛΛΙΑ

Κύπελλο Γαλλίας:  Αποκλεισμός σοκ για Μονπελιέ

Κύπελλο Γαλλίας: Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού πέρασαν την Τρίτη (28/1) Μπελφόρ, Σεντ Ετιέν, Ρεν και Ντιζόν.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έκπληξη μεγατόνων στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, καθώς η Μπελφόρ ομάδα 4ης κατηγορίας της χώρας, άφησε εκτός συνέχειας της Μονπελιέ.

Το κανονικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ (0-0), με τους γηπεδούχους να επικρατούν στη διαδικασία των πέναλτι.

Από εκεί και πέρα και η Ντιζόν τα χρειάστηκε στην έδρα της Λιμονέστ (ομάδα 3ης κατηγορίας), όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν έστω και στο 120΄ με γκολ του Μαβιντιντί.

Εξάλλου ματς… ροντέο είχαμε στο Ανζέρ – Ρεν το οποίο επίσης κρίθηκε στην παράταση, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν τελικά με 5-4! Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 στην κανονική διάρκεια κι έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα ημίωρο.

Σπουδαία πρόκριση πήρε η Σεντ Ετιέν μέσα στο Μοναδκό, χάρη στο μοναδικό γκολ της συνάντησης που ήρθε από τον  Ντενίς Μπουανγκά στο 24’.

Κύπελλο Γαλλίας: Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» για την Τρίτη (28/1)

Μπελφόρ – Μονπελιέ 0-0 (5-4 στα πέναλτι)

Ανζέρ – Ρεν 4-5 (52′, 85′ Τιού, 89′ Μπαοκέν, 105′ Τομά – 37′ Σιλικι, 42′, 61’πεν. Νιάνγκ 101′ Γιαν, 110′ Γκελίν)

Λιμονέστ – Ντιζόν 1-2 (49′ Μπουζί – 55′ Καντίθ. 120’ Μαβιντιντί)

Μονακό – Σεντ Ετιέν 0-1 (24′ Μπουανγκά)