ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν: Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε (vid)

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου οι Βαυαροί μετά το 5-4 επί της Χάιντενχαϊμ

Στη θεωρία ήταν εύκολο. Αντιμετώπιζε, άλλωστε, ομάδα δεύτερης κατηγορίας. Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου ζορίστηκε πάρα πολύ.

Αυτό που μετράει, πάντως, για εκείνη είναι πως τα κατάφερε. Επικράτησε με 5-4 της Χάιντενχαϊμ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Μόλις στο 12′ άνοιξε το σκορ η Μπάγερν με τον Γκορέτσκα, αλλά ένα λεπτό μετά άρχισαν τα ζόρια.

Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σίλε. Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και με τέρματα των Γκλάτσελ και Σνάτερερ έφεραν το ματς τούμπα.

Μίλερ, Λεβαντόφσκι και Γκναμπρί έβαλαν τρία τέρματα σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και εκεί φάνηκε οι Βαυαροί να κλειδώσουν την πρόκριση.

Ωστόσο, ο Γκλάτσελ με άλλα δύο γκολ έφερε το ματς στα ίσα ξανά κάνοντας έτσι χατ τρικ.

Ο τελευταίος λόγος, όμως, άνηκε στον Λεβαντόφσκι. Με πέναλτι στο 84′ ο Πολωνός φορ διαμόρφωσε το τελικό 5-4 και γλίτωσε την ομάδα του από μεγάλο κάζο.

Υπενθυμίζεται ότι την Τρίτη το Αμβούργο επικράτησε 2-0 της Πάντερμπορν και η Λειψία 2-1 της Άουγκσμπουργκ στην παράταση.