ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Η Μπάγερν πέρασε εύκολα από τη Χοφενχάιμ (vids)

Η αγωνιστική στη Γερμανία αλλά και το 2019 ειδικότερα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Μπάγερν, η οποία πέρασε με 3-1 νίκη από την έδρα της Χόφενχαϊμ

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2019 η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Χοφενχάιμ με 3-1, στην πρώτη αγωνιστική του έτους στη Γερμανία.

Οι Βαυαροί είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Γκορέτσκα, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του Νίκο Κόβατς και από την στιγμή που το σκορ ήταν 2-0 στο ημίχρονο, ουσιαστικά το παιχνίδι έλαβε… τέλος.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 34’ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 59’ με τον Σουλτζ, αλλά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε το 3-1 και σφράγισε έτσι τη νίκη της ομάδας του.

Η Μπάγερν μείωσε πλέον τη διαφορά από την Ντόρτμουντ στους τρεις βαθμούς κι αύξησε την πίεση στους Βεστφαλούς, οι οποίοι έχουν δύσκολο αγώνα στη Λειψία το Σάββατο (19/1, 19:30).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ (Ζούλια Νάγκελσμαν): Μπάουμαν, Χούμπνερ, Βογκτ (65’ Γκρίλιτς), Πος, Σουλτς, Μπίτενκουρτ, Ντεμιρμπάι (56’ Γκάιγκερ), Κράμαριτς, Μπελφοντίλ, Ζοέλιντον (79’ Σαλάι).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Χούμελς, Αλάμπα, Σούλε, Κίμιχ, Χάβι Μαρτίνες (90’ Μπόατενγκ), Τιάγκο Αλκάνταρα (78’ Ροντρίγκες), Γκορέτσκα, Κομάν (73’ Γκνάρμπι), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα τη 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή 18/1

Χοφενχάιμ – Μπάγερν Μονάχου 1-3 (59’ Σουλτς – 34’, 45’ Γκορέτσκα, 87’ Λεβαντόφσκι)