ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γερμανία: Ξέσπασε στο τέλος η Γκλάντμπαχ! (vid)

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την αγωνιστική στη Γερμανία, η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-0 της Στουτγάρδης με τρία γκολ μέσα σε δεκαπέντε λεπτά στο τέλος της αναμέτρησης

Η Γκλάντμπαχ μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά δε χαρίστηκε στη Στουτγάρδη, την οποία και νίκησε 3-0 και ανέβηκε εκ νέου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν μπροστά τους ένα πολύ καλό Ζίλερ, οποίος είχε κατεβάσει… ρολά και κράτησε το μηδέν για την Στουτγάρδη στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο αυτό δεν πτόησε την Γκλάντμπαχ, η οποία ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μισό του αγώνα και από την στιγμή που πέρασαν στο γήπεδο και οι Ράφαελ και Νόιχαουζ, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της.

Μέσα σε δεκαπέντε λεπτά και συγκεκριμένα από το διάστημα 69’-84’, η Μπορούσια πέτυχε τρία γκολ, με τους Ράφαελ και Νόιχαουζ να πετυχαίνουν τα δύο πρώτα στο 69’ και στο 77’, αντίστοιχα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Παβάρ στο 84’. Ο Τάσος Δώνης έπαιξε για 75 λεπτά για τους φιλοξενούμενους και μάλιστα είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 2’, αλλά δεν βρήκε δίχτυα.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ (Ντίτερ Χέκινγκ): Σόμερ, Βεντ, Λανγκ, Γιάντσκε, Ελβέντι, Στιντλ, Στρομπλ, Ζακάρια (61’ Νόιχαουζ), Τραορέ (78’ Τζόνσον), Αζάρ, Πλέα (61’ Ράφαελ).

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ (Μάρκους Βάιντσιρλ): Ζίλερ, Μπεκ (46’ Τόμι), Ινσούα, Αόγκο (26’ Κάστρο), Κεμπφ, Μπάουμγκαρτλ, Παβάρ, Γκέντνερ, Γκόμεζ, Δώνης (75’ Νταγιάκου), Γκονζάλες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή (7/12)

Βέρντερ Βρέμης – Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (20’ Μέχβαλντ, 71’ Χάρνικ, 78’ Σάργκεντ – 43’ πεν. Λουκεμπάκιο)

Σάββατο (8/12)

Μπάγερν Μονάχου – Νυρεμβέργη 3-0 (9’, 27’ Λεβαντόφσκι, 56’ Ριμπερί)

Σάλκε – Ντόρτμουντ 1-2 (61’ πεν. Καλιγκιούρι/7’ Ντιλέινι, 74’ Σάντσο)

Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 1-0 (75’ Αλάριο)

Φράιμπουργκ – Λειψία 3-0 (12’ Πέτερσεν, 45’ πεν. Βαλντσμιντ, 52’ Φραντζ)

Βόλφσμπουργκ – Χονφενχάιμ 2-2 (28’ αυτ. Μπίτσακτσιτς, 31’ Γκίντζεκ/4’ Μπελφοντίλ, 71’ Κράμαρικ)

Χέρτα – Άιντραχτ Φρ. 1-0 (40’ Γκρούγιτς)