ΙΣΠΑΝΙΑ

O Όμπλακ έσωσε την Ατλέτικο (vid)

Οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν στο 1-1 και έχασαν την ευκαιρία να επανέλθουν στην κορυφή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Βιγιαρεάλ (1-1), με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία της επανόδου στην κορυφή της Primera Division.

Η πρώτη καλή στιγμή χάθηκε στο 27’ από πλευράς «ροχιμπλάνκος» και ήταν ένα σουτ του Αντουάν Γκριζμάν που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Μία σέντρα του Φιλίπε Λουίς για το κεφάλι του Σαούλ στο 30’ έφερε την μπάλα στην αγκαλιά του Σέρχιο Ασένχο, ενώ στο 35’ ο Γιαν Όμπλακ χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά.

Στο ημίχρονο ο Ντιέγο Σιμεόνε αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τους Άνχελ Κορέα και Τομάς Λεμάρ, όμως το γκολ μπήκε από αμυντικό (Φιλίπε Λουίς με κεφαλιά) στο 50ό λεπτό, αφού προηγουμένως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι από κεφαλιά του… Ραμίρο Φούνες Μόρι!

Στο 57’ μία εκπληκτική ομαδική προσπάθεια με τους Χάουμε Κόστα, Πάμπλο Φορνάλς, Ζεράρδ Μορένο σταμάτησε στον Όμπλακ, αλλά βάσει εικόνας το γκολ ήταν ζήτημα χρόνου για τη Βιγιαρεάλ.

Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών αγώνα, η μπάλα έμεινε για αρκετή ώρα στα καρέ των φιλοξενούμενων και οι κόντρες ευνόησαν τον Μάριο Γκασπάρ, ο οποίος ισοφάρισε με πλασέ.

Στο 73’ ο Όμπλακ είπε «όχι» σε Μορένο και Φορνάλς στην ίδια φάση, ενώ στο 74’ ήταν η σειρά του Κάρλος Μπάκα για να φύγει με κατεβασμένο κεφάλι από τη μονομαχία του με τον Σλοβένο γκολκίπερ (σ.σ. ο Κολομβιανός αποχώρησε τραυματίας μετά τη μεταξύ τους σύγκρουση).

Το ματς κρεμόταν σε μια κλωστή και ενδεχομένως να είχε νικητή, αν η κεφαλιά του Λεμάρ δεν περνούσε άουτ στο 88ο λεπτό, προτού οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθούν έντονα στο 89’ (ο Άλβαρο βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκασπάρ, Άλβαρο, Φούνες Μόρι, Χάουμε Κόστα, Ιτούρα (64′ Μπάκα, 74′ Εκαμπί), Τριγέρος, Καθόρλα, Φορνάλς, Πεντράθα (73′ Κάσερες), Μορένο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Λουκάς Ερναντέζ, Φιλίπε Λουίς (77′ Γκοδίν), Σαούλ, Παρτέι, Ρόντρι Ερνάντες (46′ Λεμάρ), Κόκε, Κάλινιτς (46′ Κορέα), Γκριζμάν.