ΙΣΠΑΝΙΑ

Έχει μπλέξει για τα καλά η Μπιλμπάο, ήττα για Μπέτις (vid)

Έμεινε στο 1-1 με την Εϊμπάρ στο «Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα»

Ισόπαλη 1-1 έληξε η βασκική μονομαχία μεταξύ της Εϊμπάρ και της Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Primera Division.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι (8ο λεπτό) με σουτ του Παπέ Ντιόπ εκτός περιοχής και στο 17′, έπειτα από χρήση του VAR, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τσάρλες.

Πάντως, η Αθλέτικ Μπιλμπάο απάντησε μόλις 4 λεπτά αργότερα, με σκόρερ τον Ινιάκι Γουίλιαμς μετά από αντεπίθεση.

Η Εϊμπάρ ήταν δραστήρια στο υπόλοιπο διάστημα του α’ ημιχρόνου, το οποίο έληξε 1-1 και ικανοποίησε τους 6.475 θεατές.

Φαμπιάν Ορεγιάνα και Ζοάν Ζορντάν απείλησαν στην ίδια φάση (62′) τον Ιάγο Ερερίν, ωστόσο το τελευταίο ημίωρο κύλησε… αθόρυβα.

Αυτή η ισοπαλία δεν ευνόησε κανέναν, αφού η Εϊμπάρ βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας και η Αθλέτικ Μπιλμπάο στη 17η.

Οι φιλοξενούμενοι απέχουν ένα ματς από το χειρότερο σερί τους στην Primera μετά το 2005 (11 αγώνες), καθώς μετρούν 7 ισοπαλίες και 2 ήττες

ΕΪΜΠΑΡ: Ριέσγκο, Πένια, Ραμίς, Αρμπίγια, Κότε, Ορεγιάνα, Ντιόπ, Ζορντάν, Ντε Μπλάσις (85′ Κουκουρέλα), Τσάρλες (65′ Κίκε), Σέρζι.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Ντε Μάρκος, Άλβαρες, Μαρτίνες, Μπερτσίτσε, Λόπεθ (90+2′ Νολασκοαΐν), Ντάνι Γκαρθία, Ραούλ Γκαρθία, Μουνιαΐν (66′ Σαν Χοσέ), Γουίλιαμς (83′ Σουσαέτα), Αντούριθ.

Πανό για το Euskaraldia, μίας πρωτοβουλίας που θα γίνει από τις 23 Νοεμβρίου μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου και έχει σκοπό την προώθηση της βασκικής γλώσσας

Δεύτερη η Εσπανιόλ, ήττα για Μπέτις

Η Εσπανιόλ περνώντας από την έδρα της ουραγού Ουέσκα με 2-0, βρέθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Αλαβές κι ένα βαθμό πίσω από τη συμπολίτισσα Μπαρτσελόνα.

Η Μπέτις ηττήθηκε στην έδρα της από τη Βαγιαδολίδ με 1-0, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί κοντά στην εξάδα.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/10)

Θέλτα – Αλαβές 0-1 (58′ Πίνα)

Σάββατο (20/10)

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 1-2 (72’ Μαρσέλο – 6’ Μοράλες, 13’ πέν. Ρόχερ)

Βαλένθια – Λεγανές 1-1 (85′ Γκαγιά – 63′ πέν. Γκουμπάου)

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (65′ Γκασπάρ – 51′ Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 4-2 (2′ Κουτίνιο, 12′ Μέσι, 63′ Σουάρες, 88′ Ράκιτιτς – 79′ Σαράμπια, 92′ Μουριέλ)

Κυριακή (21/10)

Ράγιο Βαγεκάνο – Χετάφε (73′ Ντε Τόμας – 63′ Φουλκίρε, 67′ Ροτρίγκεζ αυτ.)

Εϊμπάρ – Μπιλμπάο 1-1 (17′ πέν. Τσάρλες – 21′ Γουίλιαμς)

Ουέσκα – Εσπανιόλ 0-2 (41’, 64’ Ιγκλέσιας)

Ουέσκα 9 5 7 20

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έχει μπλέξει για τα καλά η Μπιλμπάο, ήττα για Μπέτις (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.