ΙΣΠΑΝΙΑ

Επιτέλους νίκη για τη Βαλένθια

Πρώτη νίκη μετά από επτά αγώνες για τις «νυχτερίδες»

Ένα γεμάτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Ανοέτα», όπου η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποδέχτηκε την Βαλένθια και ηττήθηκε με 0-1, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν την πρώτη τους νίκη στη La Liga.

Ο αγώνας εξ αρχής ήταν στον έλεγχο της γηπεδούχου ομάδας, που πίεζε για να καταφέρει να ανοίξει το σκορ, ωστόσο πολύ νωρίς, μόλις στο 16ο λεπτό, αναγκάστηκε να χάσει έναν από τους βασικούς της παίκτες, αφού ο Μερίνο τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Πάρντο.

Οι «νυχτερίδες» στη συνέχεια άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και να κάνουν ευκαιρίες, με αποκορύφωμα στο 36’ όταν πέτυχαν το 0-1, με τον Τσερίσεφ να σεντράρει από αριστερά και ο Γκαμεϊρό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, με τα υπόλοιπα λεπτά.

Στην επανάληψη η Σοσιεδάδ πίεσε αρκετά ώστε να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο 66ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όπου ανέλαβε να εκτελέσει ο Γουίλιαμ. Εκείνος σημάδεψε την δεξιά γωνία του Νέτο, ωστόσο ο Βραζιλιάνος έπεσε και απόκρουσε την μπάλα με πολύ ωραίο τρόπο αποτρέποντας το γκολ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλισαν χωρίς κάποια σπουδαία φάση, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να την μετουσιώσουν σε ευκαιρίες κοντά στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ(Γκαριτάνο): Μόγια, Ζαλντούα (46’ Ραμίρεζ), Ελουστόντο, Νάβας, Ροντρίγκεζ, Οϊαρθάμπαλ (76’ Τζον Μπαουτίστα), Ζουμπελντία, Μερίνο (16’ Πάρντο), Ιγιαραμέντι, Ζουρουτουζα, Γουίλιαμ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ(Μαρσελίνιο): Νέτο, Λατορέ, Ντιακχαμπί, Γκάμπριελ, Βέζο, Σολέρ, Παγιέχο, Κονγκντόμπια (76’ Κοκλίν), Τσερίσεφ (60’ Γκέντες), Γκαμέιρο, Μπατσουαγί (68’ Ροντρίγκο).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (28/9)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Εσπανιόλ 2-2 (6’ Ραούλ ντε Τομάς, 47’ πεν. Κακουτά – 19’ Μπόρχα Ιγκλέσιας, 45’+1’ Γκρανέρο)

Σάββατο (29/9)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαλένθια 0-1 (36′ Γκαμεϊρό)

Μπαρτσελόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο (17:15)

Εϊμπάρ – Σεβίλλη (19:30)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης (21:45)

«Χορταστικό» παιχνίδι στο «Βαγιέκας»!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επιτέλους νίκη για τη Βαλένθια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.