ΙΣΠΑΝΙΑ

Εσπανιόλ – Αθλ. Μπιλμπάο 1-1: Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Εσπανιόλ και Αθλέτικ Μπιλμάο «κόλλησαν» στην ισοπαλία, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 1-1.

Εσπανιόλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο «κόλλησαν» στην ισοπαλία και μοιράστηκαν από ένα βαθμό για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 11η αγωνιστική της La Liga, με το σκορ να  λήξει ισόπαλο με 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον… συνήθη ύποπτο Ντε Τόμας, από το σημείο του πέναλτι στο 33ο λεπτό.

Η Μπλιμπάο από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ειδικότερα, στο 52ο λεπτό ο Ινιάκι Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 1-1 με σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ανατροπής. Ο Μουνιαίν στο 71ο λεπτό δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ντιέγκο Λόπεθ που κράτησε την ισοπαλία το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν στο 89ο λεπτό να έφευγαν με το τρίποντο. Όμως, ο Ντιέγκο Λόπεθ έκανε σωτήρια επέμβαση και κράτησε το βαθμό για την ομάδα του.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα πόντο. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο σκόρερ των γηπεδούχων αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή της αναμέτρησης.

Η Εσπανιόλ έφτασε τους 14 πόντους, ενώ η Μπιλμπάο τους 17. Νωρίτερα η Αλαβές πήρε βαθμολογική «ανάσα» επικρατώντας της Έλτσε με 1-0.