ΙΣΠΑΝΙΑ

Ισόπαλες οι Ρεάλ και Ατλέτικο

Χωρίς γκολ έληξε το παραδοσιακό ντέρμπι της Μαδρίτης

Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Μαδρίτης μεταξύ της Ρεάλ και της Ατλέτικο.

Οι «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι έχουν συμπληρώσει πενταετία χωρίς ήττα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», μπήκαν φορτσάτοι στο ντέρμπι και στο 18’ άγγιξαν το γκολ με τον Γκριεζμάν (τον νίκησε σε τετ-α-τετ ο Κουρτουά).

Στο 37’ ήταν η σειρά του Ντιέγκο Κόστα για να νικηθεί και να φτάσει εν τέλει στο χειρότερο σερί του μακριά από το γκολ (16 ματς) στο πρωτάθλημα.

Η αντικατάσταση του Μπέιλ στο ημίχρονο δεν εμπόδισε τη Ρεάλ να πάρει τα ηνία του ντέρμπι, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία πλην του Ασένσιο στο 66’ (τον σταμάτησε ο Όμπλακ).

Στο 79’ ο Ράμος έκανε χέρι εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι, σε μία φάση που έμελλε να αποδειχθεί η τελευταία ενδιαφέρουσα.

Να σημειωθεί ότι στο 88ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Βινίσιους Ζούνιορ, ο οποίος έγινε ο πρώτος γεννηθείς το 2000 που αγωνίζεται με τη Ρεάλ Μαδρίτης σε επίσημο ματς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Νάτσο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (82′ Λούκας Βάθκεθ), Μπέιλ (46′ Θεμπάγιος), Ασένσιο, Μπενζεμά (88′ Βινίσιους)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Χιμένες, Γκοδίν, Φιλίπε Λουίς, Χουανφράν, Ρόδρι (84′ Κάλινιτς), Κόκε, Σαούλ, Λεμάρ (60′ Κορέα), Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (68′ Παρτέι).

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής

Παρασκευή (28/9)

Ράγιο Βαγεκάνο – Εσπανιόλ 2-2 (6’ Ντε Τομάς, 47’ πεν. Κακουτά – 19’ Ιγκλέσιας, 45+1’ Γκρανέρο)