La Liga: Γκέλα για Θέλτα, «σώθηκε» η Βαγιαδολίδ, ισοπαλία στη Γρανάδα (vids)

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (4/7)

Αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Και μετά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (4/7), η κατάσταση στη La Liga έγινε πιο… ευδιάκριτη.

Αρχικά, ισόπαλοι, με σκορ 1-1, έμειναν Θέλτα και Μπέτις.

Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρσία προηγήθηκε με άψογη εκτέλεση φάουλ του Νολίτο στο 22ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα.

Στο 67’ η Μπέτις ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Γκουαρδάδο, με τον διαιτητή να αρνείται την παράβαση και να επιβεβαιώνεται από το VAR, ενώ στο 79’ ο Φεντάλ με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο βαθμός κράτησε την Θέλτα στα… χαμηλά της βαθμολογίας, ενώ η Μπέτις έμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Εν συνεχεία, με τέρμα του Φερνάντεθ, με συρτό σουτ στο 88’, η Βαγιαδολίδ επικράτησε 1-0 της Αλαβές στο «Estadio Municipal Jose Zorrilla» και έκανε βήμα παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν πέμπτη σερί ήττα και είναι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, δίνοντας την ευκαιρία στη Μαγιόρκα να τους πλησιάσει. Στο +10 είναι η Βαγιαδολίδ.

Τέλος, χορταστικό θέαμα αλλά όχι νικητή πρόσφερε η αναμέτρηση της Γρανάδα με τη Βαλένθια. Έμειναν στο 2-2, σκαρφάλωσαν παρέα στους 47 βαθμούς και είναι στην ένατη θέση, αρκετά μακριά από τις θέσεις του Europa League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κάρλος Φερνάντεθ στο 61′, αλλά μέσα σε επτά λεπτά το ματς ήρθε… τούμπα.

Ο Μανουέλ Βαγέχο ισοφάρισε και ο Γκονσάλο Γκουέδες με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-2.

Ο Φέντε Βίκο, ωστόσο, στο 86′ έφερε ξανά την ισορροπία διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 με εκτέλεση φάουλ.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/7

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μαγιόρκα 3-0 (29′ πεν., 45+4′ Μοράτα, 79′ Κόκε)

Σάββατο 4/7

Θέλτα-Μπέτις 1-1 (22′ Νολίτο – 79′ Φεντάλ)
Βαγιαδολίδ-Αλαβές 1-0 (88′ Φερνάντεθ)
Γρανάδα-Βαλένθια 2-2 (61′ πεν. Φερνάντεθ, 86′ Βίκο-63′ Βαγέχο, 69′ Γκουέδες)

20 Εσπανιόλ 33 24 27 53

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Γκέλα για Θέλτα, «σώθηκε» η Βαγιαδολίδ, ισοπαλία στη Γρανάδα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.