ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία η Μπέτις με την Εϊμπάρ

Μία... γεμάτη αναμέτρηση από την Μπέτις και την Εϊμπάρ που μοιράστηκαν τους βαθμούς

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στη Ρεάλ Μπέτις και την Εϊμπάρ, με τις δύο ομάδες να είναι εντυπωσιακές, ωστόσο έμειναν στο 1-1.

Με την εκκίνηση της αναμέτρησης τα πράγματα έδειξαν ότι θα έχουν ενδιαφέρον, με την Εϊμπάρ μόλις στο 10’ να χάνει την πρώτη της μεγάλη φάση, με τον Λόπεζ να κάνει απίστευτη απόκρουση στο σουτ του Ορεγιάνα.

Στη συνέχεια όμως ήταν η σειρά της Μπέτις να απαντήσει σε φάση και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο 21’ με τον Σανάμπρια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, υπήρξε χέρι από παίκτη της γηπεδούχου ομάδας μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε συνέχεια.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην χάνουν κάποια άλλη φάση στα υπόλοιπα λεπτά.

Στην επανάληψη, η Εϊμπάρ μπήκε δυνατά θέλοντας να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι και πίεσε προκειμένου να το καταφέρει.

Η πίεση άρχισε να φέρνει καρπούς σιγά-σιγά,  αφού στο 66΄ο Ένριχ έχασε μία σπουδαία ευκαιρία, με το γκολ όμως να έρχεται στο 72ο λεπτό, όταν και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Ορεγιάνα να καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσα.

Όσο περνούσε η ώρα η Μπέτις προσπαθούσε να «σπάσει» το ρυθμό κι αυτή που κατάφερε να χάσει ακόμα μία ευκαιρία πριν την λήξη της αναμέτρησης ήταν η Εϊμπάρ με τον Κίκε, να σουτάρει και η μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: Λόπεζ, Μαντί, Μπαρτρά, Σίντνεϊ (17’ Φεντάλ), Τέγιο, Λο Σέλσο, Καρβάλιο, Γκερέρο, Χοακίν, Κανάλες, Σανάμπρια.

ΕΙΜΠΑΡ: Ριέσγκο, Πένα, Ραμίς, Αρμπίγια, Κοτέ, Ορεγιάνα, Εσκαλάντε (49’ Ντιόπ), Τζόρνταν, Κουκουρέγια, Κίκε, Ένριχ.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/12
Χιρόνα-Χετάφε 1-1 (85′ Μπερνάρντο – 64′ Άνχελ)
Σοσιεδάδ-Αλαβές 0-1 (11′ Καλέρι)

Σάββατο 22/12
Μπέτις-Έιμπαρ (21’ Σαράμπια – 72′ Ορεγιάνα)

20. Ουέσκα 16 8 14-32

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία η Μπέτις με την Εϊμπάρ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.