ΙΣΠΑΝΙΑ

Ούτε τώρα η Μπαρτσελόνα (vids)

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Βαλένθια

Για πρώτη φορά από τον Απρίλιο 2016 η Μπαρτσελόνα συμπλήρωσε τέσσερα διαδοχικά ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Εν προκειμένω ήταν η Βαλένθια που την κράτησε στο 1-1 στο «Μεστάγια» και την υποχρέωσε σε απώλεια της κορυφής.

Μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος τοποθέτηση του Πικέ, ο Γκαράι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στις «νυχτερίδες».

Η Μπαρτσελόνα είχε τη χαρά να ισοφαρίσει στην πρώτη της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, όταν στο 23’ ο Μέσι βρήκε δίχτυα με ιδανικό συρτό σουτ που βρήκε πρώτα στο αριστερό δοκάρι.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την κατοχή και στο β’ ημίχρονο, ενώ στο 77’ ο Σουάρες βρέθηκε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι, χωρίς ωστόσο να… πείσει τον Γκονσάλες.

Δύο προσπάθειες του Μέσι στο 80’ και το 86’ απέβησαν άκαρπες για την Μπαρτσελόνα, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Γκαμπριέλ, Γκαγιά, Κοντογκμπιά (79′ Κοκλέν), Παρέχο, Σολέρ, Γκουέντες (12′ Τσερίσεφ), Γκαμεϊρό (67′ Ροδρίγο), Μπατσουαγί.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Βερμάλεν, Άλμπα, Μπουσκέτς, Αρτούρ (88′ Ραφίνια), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (84′ Ντεμπελέ), Μέσι, Σουάρες.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (6/10)

Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 1-3 (32′ Μουνιαΐν – 30′ πεν., 74′ πεν. Ογιαρθάμπαλ, 47′ Σανγκάγι)