ΙΣΠΑΝΙΑ

«Τρελή» ματσάρα στην Ανδαλουσία

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ και αφήνουν τα πάντα ανοιχτά, για την υπόθεση Ευρώπη

Όλα τα είχε το παιχνίδι ανάμεσα στην Σεβίλλη και την Βιγιαρεάλ, με τις δύο ομάδες να έρχονται τελικών ισόπαλες με 2-2.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού και οι δύο ομάδες έχαναν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την Σεβίλλη ωστόσο να είναι εκείνη που φαινόταν πιο απειλητική, ενώ είχε και την κατοχή με το μέρος της.

Το σκορ όμως κατάφερε να ανοίξει η Βιγιαρεάλ στο 35ο λεπτό, με μία κεφαλιά του Ντάνι Ράμπα, κόβοντας με αυτό τον τρόπο την ορμή των γηπεδούχων. Η Σεβίλλη προσπάθησε να απαντήσει, όμως όλες οι προσπάθειες της, κατέληγαν άουτ ή στα χέρια του Ασένσιο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με  σκορ στο 0-1 και τους οπαδούς της ομάδας της Ανδαλουσίας να αποδοκιμάζουν.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του Μπεν Γεντέρ στο 54ο λεπτό, οι γηπεδούχοι θέλησαν να απειλήσουν, ωστόσο ο Γάλλος επιθετικός δέκα λεπτά αργότερα αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε, αφήνοντας με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.

Όπως ήταν λογικό αυτό κόστισε στην συνέχεια στην Σεβίλλη, που δέχτηκε στο 68ο λεπτό και δεύτερο γκολ, με εξαιρετική προσπάθεια του Κάρλος Μπάκα.

Στο 77′ ο αμυντικός των «κίτρινων» Κόστα, βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον παίκτη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Νολίτο, με τον Ασένσιο να καταφέρνει να αποκρούσει.

Στο επόμενο λεπτό όμως, ο Νολίτο βρέθηκε σε καλή θέση από πάσα του Λενγκλέντ και μείωσε το σκορ σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Κάπου εκεί η Σεβίλλη είχε το μομέντουμ του αγώνα και στο 82΄ κατάφερε να πετύχει και το γκολ της ισοφάρισης με έναν κεραυνό του Ενζονζί, που διαμόρφωσε και το τελικό 2-2.

Αυτή η ισοπαλία δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό στην βαθμολογια, αφού η Βιγιαρεάλ παραμένει 6η με ένα πόντο μπροστά και έχει το πλεονέκτημα για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

ΣΕΒΙΛΛΗ :  Σορία, Νάβας, Μερκάδο, Λεγκλέντ, Εσκουντέρο, Ενζονζί, Μπανέγκα, Σαράμπια (71′ Νολίτο), Βάσκες (67’ Νολίτο), Ραμίρες (85’ Μέσα), Μούριελ (54’ Μπεν Γεντέρ).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ : Ασένσιο, Ρουκάβινα, Γκάσπαρ, Ρουίζ, Κόστα, Ερνάντεζ, Τριγκέρος, Καστιγέχο, Ράμπα (78’ Φουέγκο), Τσερίσεφ (65’ Σοριάνο), Μπάκα (86’ Ουνάλ).