ΙΣΠΑΝΙΑ

Βαγιαδολίδ – Χετάφε 2-2: Buzzer beater με… VAR! (vid)

Στο 90+6 η Χετάφε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, από την άσπρη βούλα

Τρελό φινάλε στο ματς της Βαγιαδολίδ με την Χετάφε, όπου η δεύτερη πήρε τεράστιο βαθμό, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς (2-2).

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 και να παίζουν με δέκα παίκτες, κέρδισαν πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα και πήραν την ισοπαλία, που τους κρατά ζωντανούς στο κυνήγι της τέταρτης θέσης, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, στο 14’ όταν ο Αραμπάρι έπιασε μια βολίδα αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Γιόελ.

Η απάντηση ήρθε στο 30’ όταν ο Γκουαρντιόλα μετά από εξαιρετική σέντρα, «έσπρωξε» με το γόνατο ουσιαστικά την μπάλα στην εστία, για να έρθει η ισοφάριση για τον σύλλογο της Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ολιβέιρα αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Βαγιαδολίδ, που με το πέναλτι του Ουνάλ, πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής μετά από την συνδρομή του VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι και στο 90+6’ ο Μολίνα χάρισε πολύτιμο βαθμό στην Χετάφε!

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Γιόελ, Νάτσο, Καλέρο, Κίκο, Μογιάνο, Τουχάμι (83’ Φερνάντες), Κέκο (61’ Ρούμπιο), Αλκαράζ, Πλάνο, Γκουαρντιόλα, Ουνάλ (77’ Μισέλ).

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Αντούνιες (38’ Ντούρο), Μιραμόντες, Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Πορτίγιο (73’ Μολίνα), Ανχελ (66’ Γκονζάλες), Μάτα.

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής

Σάββατο 13/4

Εσπανιόλ – Αλαβές 2-1 (19’ Πεδρόσα, 47’ αυτ. Λαγκουάρντια – 56’ Καγιέρι)

Ουέσκα – Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης – Θέλτα 2-0 (42’ Γκριεζμάν, 74’ Μοράτα)

Σεβίλλη – Μπέτις 3-2 (26’ Ελ Χανταντί, 59’ Σαράμπια, 64΄ Βάθκεθ – 55’ Λο Σέλσο, 82΄ Τέγιο)

Κυριακή 14/4

Βαγιαδολίδ – Χετάφε 2-2 (30′ Γκουαρντιόλα, 69′ πεν. Ουνάλ – 14′ Αραμπάρι, 90+6′ πεν. Μολίνα)

Μπιλμπάο – Ράγιο Βαγιεκάνο (15:00)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Εϊμπάρ (17:15)

Τζιρόνα – Βιγιαρεάλ (19:30)

Βαλένθια – Λεβάντε (21:45)