ΙΣΠΑΝΙΑ

«Βύθισε» ακόμα περισσότερο τη Βαγιεκάνο η Χετάφε

Σημαντική νίκη με 2-1 για την Χετάφε που ανεβαίνει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με μοναδικό στόχο τη νίκη παρατάχθηκαν στο «Φούτμπολ ντε Βαγιέκας» η Ρεάλ Σοσιεδάδ με την Χετάφε, ωστόσο ένας χαμογέλασε στο τέλος.

Η Χετάφε εμφανίστηκε πιο έτοιμη και κατάφερε να προηγηθεί με αρχικά με κεφαλιά του Ντιμίτρι Φουλκίρε στο 63’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με αυτογκόλ του Ροντρίγκεζ, που στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα πίσω από τον τερματοφύλακα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 73′ με ένα εξαιρετικό σουτ του Ντε Τόμας, ωστόσο δεν μπόρεσαν στα υπολειπόμενα λεπτά να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Μάλιστα στο 92’ ο Τρέχο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Βαγιεκάνο με δέκα παίκτες και ανήμπορη να αντιδράσει.

Ράγιο Βαγιεκάνο: Γκαρσία, Αντιβινκούλα, Γκάλβεζ, Αμάτ, Ροντρίγκεζ, Κομεσάνα, Γκαρσία (65’ Μπεμπέ), Ιμπούλα (82’ Πόζο), Τρέχο, Εμπάρμπα (82’ Γκουέρα), Ντε Τόμας.

Χετάφε: Σοριά, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Αντούνες (82’ Γκονζάλες), Φουλκίρε, Αραμπάρι (91’ Μικέλ), Μαξίμοβιτς, Ντιεντχίου, Μολίνα, Άνχελ (67’ Μάτα).

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/10)

Θέλτα – Αλαβές 0-1 (58′ Πίνα)

Σάββατο (20/10)

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 1-2 (72’ Μαρσέλο – 6’ Μοράλες, 13’ πέν. Ρόχερ)

Βαλένθια – Λεγανές 1-1 (85′ Γκαγιά – 63′ πέν. Γκουμπάου)

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (65′ Γκασπάρ – 51′ Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 4-2 (2′ Κουτίνιο, 12′ Μέσι, 63′ Σουάρες, 88′ Ράκιτιτς – 79′ Σαράμπια, 92′ Μουριέλ)