ΙΤΑΛΙΑ

Κύπελλο Ιταλίας: Περίπατο με τεσσάρα η Γιουβέντους, πέταξε εκτός τη Λάτσιο η Αταλάντα (vids)

Γιουβέντους και Αταλάντα πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά στο Κύπελλο Ιταλίας

Η Γιουβέντους διέλυσε τη ΣΠΑΛ με 4-0, ενώ η Αταλάντα κέρδισε στη ματσάρα με τη Λάτσιο και αμφότερες οι ομάδες πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Γιουβέντους έκανε περίπατο κόντρα στη ΣΠΑΛ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ σε διπλά ματς.

Τα γκολ πέτυχαν οι Μοράτα (16′) και Φραμπότα (33′), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν δίχτυα οι Κουλουσέβσκι (78′) και Κιέσα (90+4′).

Λίγο νωρίτερα διεξήχθη και το Αταλάντα – Λάτσιο, όπου ήταν κυριολεκτικά… ματσάρα. Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 53ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Παλομίνο) η Αταλάντα επικράτησε 3-2 της Λάτσιο στο Μπέργκαμο και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην κάτοχο του τροπαίου Νάπολι και στην Σπέτσια.

Η ομάδα του Γκασπερίνι προηγήθηκε με τον Τζιμσίτι στο 7′, αλλά οι «Λατσιάλι» αντέδρασαν και με τα γκολ των Μουρίκι (17΄) και Ασέρμπι στο 34ο λεπτό. Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 37΄ ισοφάρισαν με τον Μαλινόφσκι.

Κι ενώ στο 53΄ ο Παλομίνο άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, στο 57΄ ο Μίραντσουκ πέτυχε το 3-2, σκορ που δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ίντερ – Μίλαν 2-1: Στο 90+7′ με τρομερό φάουλ! – Χαμός με Ιμπραΐμοβιτς-Λουκάκου και αποβολή (vids)

Πιόλι: «Ο Ζλάταν ζήτησε συγγνώμη, είναι σπουδαίος άνθρωπος»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ιταλίας: Περίπατο με τεσσάρα η Γιουβέντους, πέταξε εκτός τη Λάτσιο η Αταλάντα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.