ΙΤΑΛΙΑ

Νίκη η Νάπολι, στο νοσοκομείο ο Οσπίνα

Η Νάπολι υπέταξε την Ουντινέζε 4-2, όμως ο τερματοφύλακας Νταβίντ Οσπίνα τραυματίστηκε στο κεφάλι

Η Νάπολι πέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Ουντινέζε (4-2) στο «Σαν Πάολο», όμως το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Νταβίντ Οσπίνα.

Ο τερματοφύλακας της Νάπολι συγκρούστηκε σε εναέρια μονομαχία με τον Αργεντινό επιθετικό Ιγνάσιο Πουσέτο, στο 7ο λεπτό με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο κεφάλι.

Ο Κολομβιανός τερματοφύλακας συνέχιζε να παίζει, με δεμένο το κεφάλι, μέχρι που αντικαταστάθηκε από τον Αλεξ Μέρετ στο 44ο λεπτό, για να μεταφερθεί για αναλυτικές εξετάσεις σε νοσοκομείο.

Εκεί διαπιστώθηκε πως ο παίκτης υπέστη υποτασική κρίση, αποτέλεσμα της απώλειας αίματος που είχε, το αποτέλεσμα της τομογραφίας ήταν αρνητικό και για προληπτικούς λόγους το επόμενο 24άωρο θα νοσηλευτεί στην κλινική Pineta Grande.

Στο αγωνιστικό μέρος η Ουντινέζε απάντησε στα δύο γρήγορα γκολ των γηπεδούχων, όμως τα γκολ των Μίλικ και Μέρτενς διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/3)

Κάλιαρι – Φιορεντίνα 2-1 (52’ Ζοάο Πέδρο, 66’ Τσεπιτέλι – 88’ Κιέσα)

Σάββατο (16/3)

Σασουόλο – Σαμπντόρια 3-5 (38′ Μπόγκα, 6′ Ντάνκαν, 90′ Μπαμπακάρ – 15′ Ντεφρέλ, 36′ Κουαλιαρέλα, 39′ Λινέτι, 46′ Πράετ, 72′ Γκαμπιαντίνι)

Σπαλ – Ρόμα 2-1 (22΄Φαρές, 59′ πεν.Πετάνια – 53′ πεν. Περότι)

Τορίνο – Μπολόνια 2-3 (6′ αυτ. Πούλγκαρ, 89′ Ίτσο – 29′ Πόλι, 34′ αυτ. Πούλγκαρ, 64′ Ορσολίνι)

Κυριακή (17/3)

Τζένοα – Γιουβέντους 2-0 (72′ Στουράρο, 81′ Παντεφ)

Αταλάντα – Κιέβο 1-1 (55’ Ίλιτσιτς – 32’ Ματζορίνι)

Έμπολι – Φροζινόνε 2-1 (20’ Καπούτο, 38’ Πάγιατς – 70’ Βαλτσάνια)

Λάτσιο – Πάρμα 4-1 (22’ Μάρουσιτς, 26’ πέν., 38’ Λουίς Αλμπέρτο, 44’ Λούλιτς – 7’ Σπροκάτι)

Νάπολι – Ουντινέζε 4-2 (17’ Γιουνές, 26’ Καγιεχόν, 57’ Μίλικ, 69’ Μέρτενς – 30’ Λαζάνια, 36’ Φοφανά)

20 Κιέβο 28 11 21 54

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη η Νάπολι, στο νοσοκομείο ο Οσπίνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.