ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: «Εξάσφαιρη» Λάτσιο, γκέλα για Αταλάντα! (vids)

Εντυπωσιακή η Λάτσιο που επικράτησε 6-1 της Σπέτσια, τη στιγμή που η Αταλάντα έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

H Λάτσιο έριξε «εξάρα» στη Σπέτσια (6-1), με πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε πετυχαίνοντας την 2η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Serie A.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Ντανιέλε Βέρντε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν καταιγιστική.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τσίρο Ιμόμπιλε ισοφάρισε σε 1-1 και στο 15’ ανέτρεψε το σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το χατ-τρικ για τον Ιταλό φορ ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από χαμένο πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος η Λάτσιο συνέχισε να πιέζει, με τον Άντερσον να κάνει το 4-1 στο 47ο λεπτό και τον Χισάι να σκοράρει το 5ο τέρμα της Λάτσιο στο 70ο λεπτό. Τέλος, το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στο 85′ ο Λουίς Αλμπέρτο.

Στο άλλο παιχνίδι, η Αταλάντα δεν κατάφερε να «λυγίσει» την σκληρή Μπολόνια, μένοντας στο 0-0. Έτσι οι γηπεδούχοι άφησαν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.