ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Η Μπολόνια προσγείωσε για τα καλά τη Λάτσιο

Η Μπολόνια έδωσε από το ημίχρονο τέλος στο ενδιαφέρον του παιχνιδιού με τη Λάτσιο (3-0).

Προερχόταν από μια πολύ καλή εβδομάδα με νίκες στο ντέρμπι με τη Ρόμα και στην Ευρώπη. Ωστόσο, η Λάτσιο προσγειώθηκε ανώμαλα στο «Ρενάτο Νταλλ’Άρα», με την Μπολόνια να παίρνει εύκολα τη νίκη με 3-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μέσα σε τρία λεπτά από το 14′ έως το 17′ έφτασαν στο 2-0. Αρχικά, ο Τεατέ με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μπάροου και εκείνος, με φοβερό σουτ, νίκησε τον Ρέινα.

Το δεύτερο γκολ ήρθε με τον… αγαπημένο τρόπο της Μπολόνια, από κόρνερ. Πέντε γκολ έχει σημειώσει τη φετινή σεζόν τα περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, τη στιγμή που την περσινή σεζόν είχε συνολικά έξι.

Οι ρόλοι λοιπόν αντιστράφηκαν, καθώς ο Μπάροου εκτέλεσε κόρνερ και ο Τεατέ με κεφαλιά, στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο 19χρονος Άαρον Χίκεϊ με σουτ στο 68′. Η αποβολή του Ατσέρμπι για τη Λάτσιο οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε να σβήσει τις όποιες ελπίδες επιστροφής.

Με αυτό το γκολ η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς έφτασε τα 12, κάτι που αποτελεί και ρεκόρ για το σύλλογο σε αυτό το σημείο, μετά τη σεζόν 2000/01.

Μπολόνια (Σ. Μιχάιλοβιτς): Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μεντέλ, Τεάτ, Ντε Σιλβέστρι, Ντομίνγκες, Σβάνμπεργκ, Χίκεϊ (88’ Μπονιφάτσι), Σοριάνο, Μπάροου (89′ Βινγκάτο), Αρναούτοβιτς (88’ Σανταντέρ)

Λάτσιο (Μ. Σάρι): Ρέινα, Μάρουσιτς, Μάρκι, Ατσέρμπι, Χισάι (58’ Λατσάρι), Αλμπέρτο (71’ Άκπρο), Λέιβα (71’ Κατάλντι), Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς (58’ Μπάσιτς), Άντερσον, Πέδρο, Μουρίτσι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Η Μπολόνια προσγείωσε για τα καλά τη Λάτσιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.