ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Νέος «αέρας» με Μουρίνιο για Ρόμα, τρίποντο για Νάπολι

«Φορτσάτο» ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Ιταλίας για την Ρόμα, με τον Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο της. Πειστική και νικήτρια η Νάπολι κόντρα στη Βενέτσια.

Serie A: Η Ρόμα με τον Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο της πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Φιορεντίνα. Η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της Βενέτσια.

Στο ντεμπούτο του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο, οι «τζιαλορόσι» ήταν εξαιρετικοί. Πήραν σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στη Φιορεντίνα, ξεκινώντας το πρωτάθλημα με το «δεξί».

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα και αποβολές, η Ρόμα ήταν η κυρίαρχος του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν από νωρίς με παίκτη λιγότερα, λόγω αποβολής του Ντραγκόφσκι στο 17ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα και ειδικότερα στο 2οο λεπτό ο Μκιταριάν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πιο εύκολα για την Ρόμα, όμως ο Τζανιόλο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να παίζουν με 10 ποδοσφαιριστές. Στη συνέχεια, στο 60ο λεπτό, ο Μελένκοβιτς ισοφάρισε με δυνατό σουτ.

Όμως, οι Ρωμαίοι αντέδρασαν με ψυχραιμία και πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 64ο λεπτό, με τον Βερετούτ. Το τελικό σκορ σημείωσε στο 80ο λεπτό ο ίδιος παίκτης, «γράφοντας» το τελικό 3-1.

Η Νάπολι πήρε το «τρίποντο» κόντρα στη Βενέτσια, αν και δυσκόλεψε από την αρχή τη…ζωή της, λόγω της αποβολής του Οσιμέν στο 23ο λεπτό. Η σπουδαιότερη ευκαιρία, όσο το παιχνίδι ήταν στο μηδέν χάθηκε από τον Ινσίνιε στο 57ο λεπτό που έχασε πέναλτι.

Ο ίδιος παίκτης όμως έβαλε μπροστά την ομάδα του λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, αυτή τη φορά σκοράροντας από την άσπρη βούλα. Ο Ελμάς σημείωσε το τελικό 2-0 στο 73ο λεπτό της συνάντησης.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Serie A:

Σάββατο (21/08)
Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (71’ πέν., 90’ Τζακάνι – 32’ Ρασπαντόρι, 51’ Τζούρισιτς, 77’ Τραορέ)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6’ Σκρίνιαρ, 14’ Τσαλχάνογλου, 74’ Βιδάλ, 87’ Τζέκο)

Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4’ Μπαντινέλι – 6’ Σάβιτς, 31’ Λατζάρι, 41’ πέν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79’ Μπελότι – 6’ Μουριέλ, 90’+3’ Πίκολι)

Κυριακή (22/08)
Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59’, 77’ Ντε Σιλβέστρι, 74’ Αρναούτοβιτς – 52’ πέν. Μπονατσόλι, 70’ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51’ πέν. Περέιρα, 83’ Ντεουλοφέου – 3’ Ντιμπάλα, 23’ Κουαδράδο)

Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62′ Ινσίνιε, 74′ Ελμάς)

Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (28′ Μκιταριάν, 64’+80′ Βερετού – 60′ Μελένκοβιτς)