ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Νίκες για Μίλαν και Ρόμα (vids)

Ένα γκολ του Πιάτεκ ήταν αρκετό για τη Μίλαν, από ημίχρονο «καθάρισε» εύκολα η Ρόμα

Η Μίλαν δυσκολεύτηκε, η Ρόμα καθόλου, αλλά αμφότερες συνέχισαν με νίκες για την 3η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Μάρκο Τζιαμπάολο πέρασε από την έδρα της Βερόνα χάρη σε ένα πέναλτι του Πιάτεκ στο δεύτερο μέρος και πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, οι Ρωμαίοι, που πήραν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Serie A, ήταν άκρως εντυπωσιακοί και διέλυσαν τη Σασουόλο με 4-2.

Στο 12’ ο Κριστάντε άνοιξε το σκορ, στο 19’ ο Τζέκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Μικιταριάν στο ντεμπούτο του βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 33’ ο Κλάιφερτ διαμόρφωσε το 4-0 για το πρώτο ημίχρονο.

Η Σασουόλο μείωσε με δύο γκολ του Μπεράρντι (53’, 72’).

Βερόνα (Ιβάν Γιούριτς): Σιλβέστρι, Ραχμάνι (79′ Τουτίνο), Κουμπούλα, Γκίντερ, Φαραόνι, Αμραμπάτ, Βελόζο, Λάζοβιτς, Βέρε (67′ Πεσίνα), Στεπίνσκι, Ζακάνι (79′ Ντι Κάρμινε).

Μίλαν (Μάρκο Τζαμπάολο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μπίλια, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Πακετά (46′ Ρέμπιτς), Πιόντεκ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Απίθανη ανατροπή από Μπολόνια – Σοκ για Λάτσιο!

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 14/9
Φιορεντίνα-Γιουβέντους 0-0
Νάπολι-Σαμπντόρια 2-0 (13′, 67′ Μέρτενς)
Ίντερ-Ουντινέζε 1-0 (45’ Σένσι)

Κυριακή 15/9
Τζένοα-Αταλάντα 1-2 (90+1’ πεν. Κρισίτο – 64’ πεν. Μουριέλ, 90+5’ Ζαπάτα)
Μπρέσια-Μπολόνια 3-4 (10’, 19’ Ντοναρούμα, 42’ Σιστάνα / 36’ Μπάνι, 56’ Παλάσιο, 60’ Ντένσβιλ, 80’ Ορσολίνι)
Πάρμα-Κάλιαρι 1-3 (58’ Μπαρίλα / 23’, 39’ Τσεπιτέλι, 77’ Σιμεόνε)
Σπαλ-Λάτσιο 2-1 (63’ Πετάνια, 90’+2’ Κούρτιτς / 30’ πέν. Ιμόμπιλε)
Ρόμα-Σασουόλο (12′ Κριστάντε, 19′ Τζέκο, 22′ Μικιταριάν, 33′ Κλάιφερτ – 53′, 72′ Μπεράρντι)