Κύπελλο Ελλάδας: Ποιοι πέρασαν – Τα ματς της επόμενης φάσης

Η Νίκη Βόλου πέταξε έξω τον Ηρακλή στα πέναλτι, η Βέροια πήρε την πρόκριση, όπως και οι Καλαμάτα και Καλλιθέα. Όλα τα αποτελέσματα στο Κύπελλο Ελλάδας.

Επιτέλους ποδόσφαιρο για αρκετές ομάδες της Super League 2. Όχι φυσικά γιατί ξεκίνησε το πρωτάθλημα, αλλά γιατί στο Κύπελλο Ελλάδας ρίχτηκαν στη μάχη.

Το μεγάλο ματς της Τετάρτης (28/9) έγινε στο Καυτανζόγλειο. Ο Ηρακλής και η Νίκη Βόλου δεν κατάφεραν να βάλουν γκολ στο 90λεπτο και στην παράταση. Έτσι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Με εννιά παίκτες έφτασαν εκεί οι γηπεδούχοι έχοντας τις αποβολές των Παπαστεριανού και Γιουμπιτάνα.

Σε μεγάλο πρωταγωνιστή των πέναλτι πήγε αρχικά να αναδειχτεί ο Βελλίδης. Έπιασε το πρώτο, απέκρουσε και το δεύτερο, αλλά δόθηκε επανάληψη. Κάπου εκεί ήρθαν τούμπα τα πράγματα. Έχασε ένα ο Βιτλής στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και κάπως έτσι η διαδικασία πήγε στον ξαφνικό θάνατο. Ο Μορέιρα ευστόχησε στην κρίσιμη εκτέλεση και ο Χρουσιέλ νικήθηκε από τον Μπάγιτς για το τελικό 4-5.

Από εκεί και πέρα, τα φαβορί επικράτησαν. Μοναδική εξαίρεση έγινε στην Κρήτη, όπου η Επισκοπή αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον Άγιο Νικόλαο. Καλαμάτα, Καλλιθέα, Βέροια και ΟΦ Ιεράπετρας τα κατάφεραν. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στο Κύπελλο Ελλάδας και για τα υπόλοιπα εισιτήρια αυτής της φάσης.

Τα αποτελέσματα των αγώνων του 3ου γύρου

Τετάρτη (28/9)

Καλαμάτα-Προοδευτική 1-0

Ηλιούπολη-Καλλιθέα 1-2

Άγιος Νικόλαος-Επισκοπή 4-3 πέν. (0-0 κ.α. παρ.)

Βέροια-Χανιά 2-1 παρ. (1-1 παρ.)

Τηλυκράτης Λευκάδας-ΟΦ Ιεράπετρας 4-5 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)

Ηρακλής-Νίκη Βόλου 4-5 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)