ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ: Ο Ταχάρ σοκάρει τον «δικέφαλο» (vid)

Δείτε το γκολ του Ταχάρ στο ματς ΑΕΛ - ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ: Με γκολ του Αϊμέν Ταχάρ στο 64ο λεπτό, η θεσσαλική ομάδα προηγείται 1-0, στο ματς για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας.

Έπειτα από ωραία ενέργεια του Σπύρου Γλυνού, ο Κώστας Παπαγεωργίου πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ταχάρ με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΛ έχει δικαιωθεί για το 4-1-4-1 που επιλέχθηκε, προκειμένου να κρατήσει μακριά από τα καρέ της τον ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος» απώλεσε μόλις μία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τσούμπα Άκπομ να βγαίνει απέναντι από τον Στέφανο Σουλούκο στο 37′, αλλά να πλασάρει άουτ.

Μία φάση που άρχισε από βαθιά μπαλιά του Ενέα Μιχάι στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, όμως, δεν κατάφερνε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σουλούκου, πέραν της προαναφερθείσας φάσης.

Έπρεπε να έρθει το 55ο λεπτό για να φανεί ενεργό επιθετικά το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Τότε, ο Κάρολ Σβιντέρσκι τροφοδότησε τον Άκπομ στην περιοχή, εκείνος ντρίμπλαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο ούτε σε αυτή τη φάση.

Ώσπου, φτάνοντας στο 64ο λεπτό, η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα, το οποίο καλείται να διαφυλάξει μέχρι τέλους, αν θέλει να έχει πιο ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Να προσθέσουμε ότι ο σκόρερ Ταχάρ αντικαταστάθηκε 9 λεπτά μετά το γκολ του (73′) και τη θέση του πήρε ο Θεοχάρης Ηλιάδης.

Ο Ηλίας Φυντάνης προσπαθεί να θωρακίσει την αμυντική λειτουργία, προκειμένου να διατηρηθεί αυτό το εύθραυστο 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης του Αλκαζάρ για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα ο Λεβαδειακός σόκαρε τον Ολυμπιακό με 3-2, επομένως η ΑΕΛ της Super League 2 βρίσκεται κοντά σε ένα ανάλογο επίτευγμα απέναντι σε μία κορυφαία ομάδα της Super League 1.

Δείτε το μοναδικό γκολ στο ΑΕΛ – ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – ΠΑΟΚ: Ο Ταχάρ σοκάρει τον «δικέφαλο» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.