Λαμία για πλέι οφ – «Άλωσε» την Τρίπολη στο φινάλε!

Την τρίτη σερί της νίκη πανηγύρισε η Λαμία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 1-0, χάρη στο γκολ του Τσιλούλη στο 88'

Η Λαμία συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή  Stoiximan Super League, καθώς επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας με 1-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της, κάνοντας όνειρα εξάδας!

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πέτυχε την τρίτη σερί νίκη, φτάνοντας τους 15 βαθμούς, τη στιγμή που η αντίστοιχη του Μίλαν Ράσταβας έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη.

Οι γηπεδούχοι πλέον βρίσκονται στην 6η θέση με 12 βαθμούς και αποκτούν ρυθμό, πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί τους νίκη μετά από αυτή κόντρα στον Παναιτωλικό.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι τρέχουν ένα κακό σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη, με τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται απόλυτα προσηλωμένες και συνεπείς στο αμυντικό σκέλος, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελάχιστες καλές στιγμές.

Η ομάδα της Φθιώτιδας κατάφερε έχοντας κοντά τις γραμμές τους να περιορίσει επιθετικά τους Αρκάδες, οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας κοντά στο γκολ μόλις στο 5ο λεπτό.

Ο Μπαρτόλο πάτησε περιοχή, απέφυγε τον Τζανετόπουλο, πήρε μια κόντρα προσπάθησε να εκτελέσει από διαγώνια θέση αλλά είχε απάντηση ο Κοσέλεφ. Κατά τα άλλα, τα συνεχόμενα σφυρίγματα του διαιτητή Τζήλου δεν άφησαν το παιχνίδι να αποκτήσει ιδιαίτερο ρυθμό.

Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα να χάνει τεράστια φάση στο 47ο λεπτό, όταν ο Μιριτέλο εξ επαφής έστειλε την μπάλα πάνω στον Κοσέλεφ και στη συνέχεια ο Σουρλής έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Εκεί λοιπόν που το παιχνίδι όδευε… ολοταχώς για 0-0, η Λαμία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 88′. Ο Τόσιτς έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έπαιξε το ένα-δύο με τον Τζαγκόεφ και τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσιλούλη να βρίσκεται αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και να σκοράρει με κεφαλιά.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ της Λαμίας

Τίποτα δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Γκαρθία (46′ Καρμόνα), Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς (46′ Σουρλής – 80′ Αλάγκμπε), Μουνάφο, Κρέσπι (68′ Μάντζης), Μπαρτόλο, Καλτσάς (86′ Ζουγλής), Μιριτέλο.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (59′ Τσιλούλης), Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες (87′ Τζαγκόεφ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (72′ Ακούνια), Καρλίτος (73′ Τόσιτς), Αμαράλ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία για πλέι οφ – «Άλωσε» την Τρίπολη στο φινάλε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.