Ουγγαρία – Ελλάδα 2-1: Νέα προβληματική εμφάνιση και ήττα στο φινάλε με «δώρο» Πασχαλάκη

Η Ελλάδα ήταν ξανά κακή και έχασε στο τέλος από την Ουγγαρία με 2-1 στο αντίο του Μπάλας Τζούτζακ με τη φανέλα των Μαγυάρων.

Ουγγαρία – Ελλάδα: Μετά το ματς στη Μάλτα η «γαλανόλευκη» παρουσιάστηκε και πάλι κατώτερη των προσδοκιών γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.

Εάν στο «Τα Κάλι» ένα γκολ του Φούντα λίγο πριν το τέλος γλίτωσε τον Γκουστάβο Πογιέτ και τους παίκτες του δίνοντάς τους την ισοπαλία (2-2), στη Βουδαπέστη έγινε το αντίθετο. Η Ελλάδα χωρίς να έχει κάτι κάτι το ιδιαίτερο βρήκε γκολ στο 80′, πήγε να αποφύγει έτσι την ήττα, αλλά δεν τα κατάφερε.

Με ένα απευθείας φάουλ στην τελευταία φάση ο Κάλμαρ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 90’+3. Μεγάλο το μερίδιο ευθύνης του Πασχαλάκη, ο οποίος είχε σταθεί καλά έως εκείνη τη στιγμή. Κατά τα άλλα πολλοί παίκτες βρέθηκαν σε κακή μέρα στο φιλικό που έγινε προς τιμήν του Μπάλας Τζούτζακ. Το τελευταίο του ματς με το εθνόσημο έδωσε ο 35χρονος χαφ, ο οποίος έγινε ο ρέκορντμαν σε συμμετοχές με την Ουγγαρία. Προσπέρασε τον Γκάμπορ Κίραλι.

Δεν ξεκίνησε καλά το ματς η Εθνική. Στην πρώτη φάση που έκανε ο αντίπαλος, δέχτηκε γκολ. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου η Ουγγαρία έκανε το 1-0. Σκόρερ ο Ρόλαντ Σάλαϊ ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Στάιλς με την ελληνική άμυνα να μην ακολουθεί.

Η «γαλανόλευκη» κλήθηκε στη συνέχεια να πάρει την πρωτοτουβλία των κινήσεων. Με εξαίρεση ένα σουτ του Μπακασέτα, δυσκολευόταν να γίνει απειλητική. Αντιθέτως, η Ουγγαρία είχε μία καλή στιγμή με τον Τζούτζακ που προκάλεσε την επέμβαση του Πασχαλάκη. Ο ίδιος παίκτης δημιούργησε και στο 39′ ρήγμα στην άμυνα της Ελλάδας με τον Ρόλαντ Σάλαϊ να πλασάρει και τον Πασχαλάκη να λέει ξανά «όχι». Δύο λεπτά μετά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε και μία κεφαλιά του Ατίλα Σάλαι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή ενέργεια του Μασούρα και λίγο μετά άρχισαν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές. Ο όποιος ρυθμός υπήρχε, χάθηκε. Μαζί και το ενδιαφέρον. Δεν γίνονταν τελικές προσπάθειες. Το ματς είχε ένα συγκεκριμένο μοτίβο με την Ελλάδα να μην μπορεί να το αλλάξει.

Σταδιακά οι Ούγγροι ανέβηκαν ξανά και στο 74′ είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Άνταμ. Ο Πασχαλάκης φώναξε παρών για άλλη μία φορά. Θα μπορούσε να είναι και ο πολυτιμότερος για την Ελλάδα μαζί με τον Μπακασέτα. Ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι στο 80′ και ένα λεπτό μετά εκτελώντας το έκανε το 1-1.

Οι παίκτες του Πογιέτ αναθάρισαν, είχαν στα επόμενα λεπτά 1-2 καλές προϋποθέσεις για να απειλήσουν, αλλά τελικά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο τέλος δέχτηκαν γκολ. Ο Κάλμαρ μπήκε στο 90’+2, ένα λεπτό μετά εκτέλεσε απευθείας φάουλ και νίκησε τον Πασχαλάκη που είχε κάκιστη αντίδραση.

Ελλάδα – Ουγγαρία 2-1

Σκόρερ: 15′ Σάλαι, 90’+3 Κάλμαρ – 81′ πέν. Μπακασέτας

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Ντιμπούζ (90+2′ Ζάπανος), Μπότκα (71′ Λανγκ), Όρμπαν, Α. Ζάλαϊ, Κερκέζ (54′ Ζ. Νάγκι), Νάγκι, Στάιλς, Τζούτζακ (54′ Άνταμ), Σομποσλάι (90+2′ Κάλμαρ), Φιόλα, Ρ. Ζάλαϊ (71′ Ντάρνταϊ).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης (68′ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης (87′ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης (68′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Μασούρας (87′ Δουβίκας), Μάνταλος, Ιωαννίδης (61′ Φούντας).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Άρης: «Τσινάει» ο Μπράμπετς για το νέο συμβόλαιο!

Ολυμπιακός: Δεν αρέσει στη Χόφενχαϊμ το ότι δεν παίζει ο Σαμασέκου – Σενάριο διακοπής του δανεισμού!

Ιταλία καλεί Σισέ – Δεν βιάζεται ο ΠΑΟΚ με Μιχαϊλίδη – Απόσταση ο Άρης με Μπράμπετς!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ουγγαρία – Ελλάδα 2-1: Νέα προβληματική εμφάνιση και ήττα στο φινάλε με «δώρο» Πασχαλάκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.