Premier League: Στραπάτσο για Τσέλσι – Η βαθμολογία

Η Γουέστ Χαμ υπέταξε με 3-1 την άκρως προβληματική Τσέλσι. Πρώτη νίκη στη φετινή Premier League για την Άστον Βίλα, η οποία διέλυσε με 4-0 την Έβερτον.

Η Premier League έχει ξεκινήσει για τα καλά, αλλά η Τσέλσι έχει μείνει στα περσινά. Τι κι αν ξοδεύει σαν να μην υπάρχει αύριο, εξακολουθεί να προβληματίζει.

Προφανώς και είναι αρκετά νωρίς. Μία ομάδα που έχει αλλάξει τόσο, θέλει χρόνο. Ωστόσο, μετά τη μέτρια εμφάνιση της πρεμιέρας με τη Λίβερπουλ ήρθε η ήττα με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ. Εκεί οι «μπλε» θύμισαν το περσινό συνονθύλευμα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόλις στο 7′ ο Άγκερντ άνοιξε το σκορ από κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ. Ο Άγγλος έκανε ντεμπούτο και μοίρασε δύο ασίστ. Η Μετά το 1-0 έβγαλε αντίδραση η Τσέλσι, πίεσε, είχε γκολ με τον Τσουκουεμέκα και κάποιες ακόμη καλές στιγμές με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Έντσο Φερνάντες. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντόνιο έκανε το 2-1 με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ και οι φιλοξενούμενοι άδειασαν. Ελάχιστα κατάφεραν να κάνουν και στο φινάλε δέχτηκαν και τρίτο γκολ από τον Πακετά με πέναλτι. Στην παράβαση είχε υποπέσει ο Καϊσέδο στο ντεμπούτο του.

Νωρίτερα η Άστον Βίλα είχε διαλύσει την Έβερτον υποχρεώνοντάς τη στη δεύτερη σερί ήττα. Ο ΜακΓκιν άνοιξε το σκορ στο 18′ και έξι λεπτά μετά με πέναλτι ο Ντάγκλας Λουίζ έκανε το 2-0. Δεν υπήρχαν στο γήπεδο οι Μέρσεϊσαϊντερς και στο 51′ ο Μπέιλι έκανε το 3-0. Μόνο ο Τανζούμα ήταν απειλητικός για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σε 1-2 φάσεις δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μαρτίνες. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντουράν με το που μπήκε στο ματς. Απλώς το ντεμπούτο του κράτησε λίγο, αφού στη συνέχεια τραυματίστηκε και βγήκε.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/08)

Νότιγχαμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (3’ Αβονίγι, 90’ Γουντ – 48’ Χάμερ)

Σάββατο (19/08)

Φούλάμ-Μπρέντφορντ 0-3 (44′ Βίσα, 66′, 90+3′ Εμπομό)

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-1 (28′ Ντίαζ, 36′ Σαλάχ πεν., 62′ Ζότα – 3′ Σεμένιο)

Γουλβς-Μπράιτον 1-4 (61′ Χουάνγκ – 15′ Μιτόμα, 46′ Εστουπινιάν, 51′, 55′ Μαρτς)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γ. 2-0 (49′ Παπέ Ματάρ Σαρ, 83′ αυτ. Μαρτίνες)

Μάντσεστερ Σ.-Νιουκάστλ 1-0 (31′ Άλβαρες)

Κυριακή (20/08)

Άστον Βίλα-Έβερτον 4-0 (18′ ΜακΓκιν, 24′ Ντόουγκλας Λουίζ, 51′ Μπέιλι, 74′ Ντουράν)

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 3-1 (7′ Αγκέρντ, 53′ Αντόνιο, 90’+5′ Γουόρντ-Πράουζ – 28′ Τσουκουαμένκα)