Super League 2: Ιωνικός και ΑΕΛ είδαν τις ελπίδες τους να σβήνουν

Στη Super League 2 και του χρόνου θα παίζουν ΑΕΛ και Ιωνικός, μεγάλες νίκες στο τέλος για Αναγέννηση Καρδίτσας και Γιούχτα.

Ξεκαθαρίζει το τοπίο στη Super League 2! Στον Βορρά ο Γιάννης Κομπότης κάνει πλάκα. Δεν χάνει με τίποτα την άνοδο ο Λεβαδειακός.

Ακόμη και εάν κάποιος το πίστευε, μάλλον θα άλλαξε άποψη μετά την ήττα της ΑΕΛ στη Θεσσαλονίκη. Με τους Βοιωτούς να έχουν ρεπό, οι Θεσσαλοί είχαν τη δυνατότητα να μειώσουν τη διαφορά. Προηγήθηκαν 0-2 του Μακεδονικού και τελικά έχασαν με 3-2. Έτσι είπαν οριστικά αντίο στο πρωτάθλημα.

Για τον ίδιο όμιλο έγινε και ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς. Σε αυτό η Νίκη Βόλου έσπασε το αήττητο σερί εννέα αγώνων της ΑΕΚ Β’ και πανηγύρισε μετά από καιρό τρίποντο. Ο Πέττας έβαλε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Για τα πλέι άουτ η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε στις καθυστερήσεις πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στον Αιολικό και τον διατήρησε τελευταίο στη βαθμολογία. Σημαντική ανάσα για τον Ηρακλή με το 2-1 επί του ΠΑΟΚ Β’, ενώ η Κοζάνη τσίμπησε βαθμό κόντρα στον Καμπανιακό, αν και ο δεύτερος προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο.

Στον Νότο, ο Ιωνικός απέτυχε να νικήσει την Καλαμάτα και ουσιαστικά όλα τελειώνουν και για εκείνον. Αυτή ήταν η ευκαιρία του και κόντρα σε έναν αδιάφορο αντίπαλο βαθμολογικά, δεν έκανε αυτό που έπρεπε. Ελάχιστες οι φάσεις που δημιούργησε με αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω στη μάχη του τίτλου.

Για τα πλέι άουτ ο Γιούχτας με γκολ στις καθυστερήσεις έκανε  το 3-2 επί του Ολυμπιακού Β’ και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Έμπλεξαν οι Πειραιώτες, οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη ήττα στη σειρά.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος

Πλέι οφ

Κυριακή (7/4)

Μακεδονικός – ΑΕΛ 3-2 (42′ και 55′ Χερίδης, 90’+4 Σιμόνι – 5′ και 15′ Παπαγεωργίου)

Νίκη Βόλου – ΑΕΚ Β’ 1-0 (28′ Πέττας)

Ρεπό: Λεβαδειακός

Πλέι άουτ

Κυριακή (8/4)

Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β’ 2-1 (28′ Κούστα, 37′ Ισνάλντο – 90’+3 Δαρέλας)

Κοζάνη – Καμπανιακός 2-2 (48′ Σουλιώτης, 66′ Σιατραβάνης – 37′ Γιουκούδης – 45’+2 Τότσκα)

Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (90’+2 Κονίλιο)

Νότιος Όμιλος

Πλέι οφ

Ιωνικός – Καλαμάτα 0-0

Δευτέρα (8/4)

Ηλιούπολη – Χανιά (16:00, Action 24)

Πλέι άουτ

Γιούχτας – Ολυμπιακός Β’ 3-2 (51′ Αλεξόπουλος, 62′ Μπουτσάκης, 90’+5 Κωστανάσιος – 23′ Τσέλιος, 87′ πέν. Μπα)

Αιγάλεω – Διαγόρας (15:00)

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β (16:00)

Η βαθμολογία της Super League 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Ιωνικός και ΑΕΛ είδαν τις ελπίδες τους να σβήνουν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.