Super League 2: Τα Χανιά έβαλαν «φρένο» στη Καλαμάτα, ισόπαλο το ντέρμπι στην Πάτρα – Σεφτέ για τη Νίκη Βόλου

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική των δύο ομίλων της Super League 2.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική των δύο ομίλων της Super League 2.
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Με σπουδαία παιχνίδια που συνδυάστηκαν με θέαμα συνεχίστηκε η 4η αγωνιστική της Super League 2 στους δύο ομίλους.

Σε ό,τι αφορά το Νότο, με χρυσό σκόρερ τον Μάναλη στο 31ο λεπτό τα Χανιά υποχρέωσαν την Καλαμάτα στην πρώτη της φετινή ήττα, ρίχνοντάς την παράλληλα από την κορυφή. Μάλιστα, ο 27χρονος επιθετικός είχε και δοκάρι σε τετ α τετ με τον Ταϊρη, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

H «Μαύρη Θύελλα» από την άλλη, έψαξε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, δίχως ωστόσο να τα καταφέρει, ενώ έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου στο 84′.

Παράλληλα, ισόπαλο δίχως σκορ έληξε το ντέρμπι στην Αγυιά ανάμεσα σε Παναχαϊκή και Απόλλωνα Σμύρνης, με τις δύο ομάδες να διευρύνουν το αήττητο σερί τους.

Από ‘κει και πέρα, στο ντεμπούτο του Ηλία Φυντάνη στον πάγκο, ο Ηρόδοτος ούτε τώρα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ή έστω τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν εντός έδρας από το Αιγάλεω 1-0 με το γκολ του Τσιλιγκίρη στο 6ο λεπτό, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σε ό,τι αφορά το Βορρά, η Νίκη Βόλου χωρίς να έχει περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες «καθάρισε» το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου με 3-0, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Ο Μιράντα με δύο γκολ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, ενώ ο Σιαφά πρόσθεσε άλλο ένα με το οποίο άνοιξε το σκορ.

Αντίθετα, η Βέροια έμεινε για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική χωρίς τρίποντο, με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία. Η ομάδα της Ημαθίας βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα του Θεσπρωτού, ωστόσο πήρε τουλάχιστον τον βαθμό.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή (25/11)

Ηρακλής – Παναθηναϊκός Β’ 2-3 (13′ Τομάς, 54′ πέν Μελούνοβιτς – 34′ και 43′ Μπιλάλ, 90’+1 Σαρδέλης)

Σάββατο (26/11)

ΠΑΟΚ Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (70′ και 74′ Τζίμας)

Απόλλων Λάρισας – ΑΕΛ 0-2 (34′ Πεντρόσο, 60′ Όγκμποε)

Κυριακή (27/11)

Ηρακλής Λάρισας – Διαγόρας 0-1 (79′ Λιονέλ)

Αλμωπός Αριδαίας – Μακεδονικός 0-0

Θεσπρωτός – Βέροια 1-1 (41′ Κωνσταντίνου – 64′ Φασίδης)

Νίκη Βόλου – Απόλλων Πόντου 3-0 (10′ Σιαφά, 40′, 50′ Μιράντα)

Ρεπό: Πανσερραϊκός

Νότιος Όμιλος

Ολυμπιακός Β’ – Ηλιούπολη 0-1 (45’+1 Μπαστακός)

ΑΕΚ Β’ – ΠΑΟ Ρουφ 3-1 (27′ Aπ. Χριστόπουλος, 60′ πέν. Ευθ. Χριστόπουλος, 66′ Γερολέμου – 89′ πέν. Βενάρδος)

Χανιά – Καλαμάτα 1-0 (31′ πέν. Μάναλης)

Παναχαϊκή – Απόλλων Σμύρνης 0-0

Ηρόδοτος – Αιγάλεω 0-1 (6′ Τσιλιγκίρης)