Άρεσε ο Παναθηναϊκός, λείπει όμως ο φορ!

Οι «πράσινοι» νίκησαν 2-0 τον Λεβαδειακό στην Καλλιθέα, αλλά έδειξαν ότι χρειάζονται απεγνωσμένα βασικό επιθετικό – Χατζηγιοβάνης και Μουνιέ πέτυχαν τα γκολ

Την πρώτη του νίκη επί ελληνικού εδάφους σε φιλικό παιχνίδι, μόλις μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος πέτυχε ο Παναθηναϊκό με 2-0 επί του Λεβαδειακού.

Το παιχνίδι διεξήχθη στην Καλλιθέα κεκλεισμένων θυρών, έπειτα από απόφαση της διοίκησης.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μερικές πολύ καλές συνεργασίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και στις αρχές του δευτέρου και πήρε δίκαια τη νίκη. Αυτό όμως που έβγαλε μάτια ήταν η απουσία του επιθετικού, που χρειάζεται επειγόντως το «τριφύλλι».

Βέβαια το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που απασχολεί τον Γιώργο Δώνη, αλλά το γεγονός ότι είδε τους ποδοσφαιριστές του να βγάζουν μερικές πολύ καλές συνεργασίες.

Όπως έγινε και στο πρώτο γκολ των «πρασίνων», όταν ο Μπουζούκης έβγαλε την κάθετη στον Χατζηγιοβάνη και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα τον Επασί.

Πάντως, ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε στο 14’. Ο Νανζίς, που ήταν κορυφαίος για τους Βοιωτούς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκανε την κούρσα και γύρισε στον Γιακουμάκη, όμως ο νεαρός επιθετικός αστόχησε σχεδόν εξ επαφής.

Στο 28’ ο Χατζηγιοβάνης άνοιξε το σκορ στην καλύτερη συνεργασία του Παναθηναϊκού, αλλά ο Λεβαδειακός απείλησε δύο λεπτά αργότερα με τον Σαβαντογκό, ο οποίος δεν νίκησε τον Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πριν ο Παναθηναϊκός αρχίσει τις πολλές αλλαγές πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μουνιέ. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν δύο καλές φάσεις στην κόντρα από το Λεβαδειακό, κάτι που μαρτυρά ότι η αμυντική λειτουργία χρειάζεται ακόμη δουλειά.

Ωστόσο, ο Διούδης κράτησε το μηδέν, ενώ ο Εμμανουηλίδης θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ στα τελευταία λεπτά. Ο Λεβαδειακός έδειξε ότι θα παίξει πολύ με την κόντρα επίθεση, αλλά χρειάζεται ακόμη δουλειά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Δώνης, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Τζανδάρης, Πούγγουρας, Κουλιμπαλί.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Παντελάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Κάτσε, Γιόχανσον, Στάικος, Πίσπας, Μαυρομάτης, Εμμανουηλίδης, Θεοχάρης, Σέχου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Ομο, Νανζίς, Ζησόπουλος, Γιακουμάκης, Χατζηλάμπρος, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Κρνέτα, Σαβαντογκό, Βιντέκερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Αντιλέχου, Σουμπίνιο, Μητρόπουλος, Μαρκόβσκι, Καθάριος, Καραχάλιος, Νίκας.